Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka biseduar në telefon me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky. Sipas një deklarate nga Drejtoria e Komunikimeve e zyrës së Erdoganit, të dy liderët diskutuan zhvillimet e fundit në luftën ruso-ukrainase dhe çështjet që lidhen me procesin e negociatave.

Erdogan i ka mëshuar fort asaj që sigurohet evakuimi i të plagosurve dhe civilëve në Mariupol, ku situata po përkeqësohet dita-ditës.

Duke vënë në dukje se janë të gatshëm të ofrojnë të gjithë ndihmën e nevojshme që munden gjatë procesit të negociatave, si dhe mbështetjen e nevojshme, përfshirë ndërmjetësimin, Erdogan tha se e shikon pozitivisht Turqinë si vend garantues.

Synimi final i liderit turk është mundësimi i një takimi Putin-Zelensky, pikërisht në Turqi dhe për këtë po punon.

Më i vështirë ëshët Putin, pasi Zelensky vijon të shprehë gadishmëri për t’u takuar.

Ndaj çështja është nëse Erdogan do mundet të bind homologun rus për një takim të tillë, prej së cilës mund të uleshin armët.