Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka reaguar pas pretendimeve të Rusisë se në Ukrainë zhvillohen armë biologjike dhe kimike me ndihmën e SHBA.


Marketing

Zelensky thotë se në Ukrainë nuk është zhvilluar një lloj arme e shkatërrimit në masë.

“Pretendohet se ne po përgatisim një sulm kimik. Kjo më shqetëson shumë sepse jemi bindur vazhdimisht: nëse do të dish planet e Rusisë, shiko se për çfarë i akuzon të tjerët që bëjnë. Çfarë janë këto pretendime për përgatitje për sulm kimik? Keni vendosur që të pastroni nga kimikizmi Ukrainën? Duke përdorur amoniak, duke përdorur fosfor? Çfarë keni përgatitur për ne? Asnjë armë kimike apo armë tjetër e shkatërrimit në masë nuk është zhvilluar në vendin tim”, ka thënë ai.

Zelensky ka thënë se 40 mijë njerëz janë evakuuar me ndihmën e qeverisë së Ukrainës. Zelensky ka thënë se Mariupol dhe Volnovakha “janë të bllokuara plotësisht”.