Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është “ankuar” për Rusinë rreth një veprimi të bërë në Kosovë para 22 vjetësh.


“Më 1999, rusët e morën aeroportin e Prishtinës, pra ishin në Kosovë, por më pas u larguan dhe kjo nuk është diçka që vlen të përmendet”, tha ai për TV Prva.

Pos kësaj, Vuçiq theksoi se raportet e Beogradit me Moskën tani janë shumë të mira dhe se Rusia është përkrahësja kryesore e Serbisë në OKB kur bëhet fjalë për Kosovën.

Presidenti serb shtoi se nuk iu vendosin sanksione rusëve dhe tha se vendi i tij është në krizën më të madhe ndonjëherë.