Ndërtesa po frynte ende tym të zi dhe ekipet e zjarrfikësve po derdhnin ende ujë në pallatin 15-katësh në perëndim të Kievit, kur u shfaqën vëllezërit më të famshëm të boksit të qytetit.


Ata hynë në kopshtet e apartamenteve në lagjen Svyatoshynskyi të kryeqytetit, me gjithë qëllimin dhe vendosmërinë që të dy të bëheshin kampionë të botës në boksin e peshave të rënda në të kaluarën.

“Kjo është luftë,” tha vëllai më i vogël, Wladimir Klitschko, për Sky News ndërsa qëndronte përballë ndërtesës që digjej.

“Njerëzit u vranë me raketa ruse, dhe kjo nuk është hera e parë dhe nuk do të jetë e fundit”.

Ai goditi xhaketën time dhe shenjën në pjesën e përparme që thoshte PRESS:

“Nuk ka rëndësi kush je në tokën ukrainase tani… nëse ke një distinktiv shtypi, ose je një vajzë apo djalë i vogël, një i rritur, burrë apo grua… ose një plak… ju jeni një objektiv nga Rusia, nga ushtria ruse”.

Blloku i banimit është vendi i fundit në një seri që goditet nga sulmet ruse në kryeqytet për të dytën ditë radhazi – pjesa më e madhe e tyre zona civile.

Ne ecëm nëpër xhamat e thyer dhe ballina të dyqaneve të grisura pikërisht pranë stacionit të metrosë Lukianivska, vetëm tre kilometra nga qendra.

Ky është sulmi më i afërt deri më tani me qendrën e kryeqytetit dhe duket se tregon se trupat ruse po hyjnë në qytet gjithnjë e më shumë.

Rritja e dukshme e grevave në kryeqytet brenda 48 orëve të fundit mund të jetë një arsye pse autoritetet e qytetit vendosën një shtetrrethim në Kiev, që zgjati rreth 35 orë duke filluar nga ora 20:00 e 15 marsit deri në 8 të mëngjesit të 17 marsit.

Kryetari i bashkisë, Vitali Klitschko, u bëri thirrje bashkëqytetarëve të tij në qytet:

“Ju lutemi kaloni kohën në bunkerë”.

Dhe ai kritikoi pjesën tjetër të botës që nuk bëri mjaftueshëm për të ndihmuar.

“Të gjithë janë të zemëruar… ata nuk duan të jetojnë në këtë aktivitet… sjellin shumë më shumë energji për të gjithë… ata nuk duan të jetojnë, duan të mbrojnë, të mbrojnë qytetin tonë… ata nuk zhgënjejnë… ata me të vërtetë mërizitën me atë që bën ushtari rus me civilë… por të gjithë… Unë flas me njerëzit… në vend që të evakuohen në perëndim, ata pyesin për armët dhe flasin se jemi gati të jemi në mbrojtje civile dhe të mbrojmë shtëpitë tona.”

Dhe për pjesën tjetër të botës: “Na jepni armët. Ne jemi gati të luftojmë.”