Diktatori bjellorus Alexander Lukashenko foli për tentativën e supozuar se Ukraina nga territori i saj do ta godasë Bjellorusinë me raketa Point-U. Gjithashtu ka deklaruar se Bjellorusia nuk po merr pjesë në luftën në Ukrainë. Por, sipas Alexius Danilov sekretari i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës, ishte surprizë që Ukraina u sulmua nga forcat ruse nga Bjellorusia.


“Ne po përgatiteshim për të gjitha opsionet për aksion ushtarak me Rusinë, përveç atij se ata do të vepronin nga Bjellorusia. Ishte një goditje në shpinë nga udhëheqja e Bjellorusisë”, thotë Danilov.

Ai i quan absurde deklarimet se Ukraina mund ta sulmojë me raketa Bjellorusinë, sepse veç tjerash ata luftojnë për liri, dhe se nuk janë gjaksorë të vrasin fëmijë, gra, civilë.

“Fakti që ai tani thotë se gjoja po dërgojmë Point-U në Bjellorusi është absurditet i plotë. Ne nuk vrasim fëmijë, gra, civilë. Ne jemi një komb i qytetëruar, ne po luftojmë për lirinë tonë, në territorin tonë dhe nuk kemi dëshirë të cenojmë territore të tjera”, thotë Alexius Danilov sekretari i Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës në intervistën për radio NV, ku thotë se ka folur për luftën, aleatët dhe miqtë e vërtetë të Ukrainës, për krizën e sistemit të sigurisë dhe për të ardhmen e zezë të Rusisë.

ImageOleksei Danilov, sekretari i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës
Rusia po planifikon që ushtria e Bjellorusisë ta veshë uniformën ruse

“Lidhur me pjesëmarrjen e Bjellorusisë në luftë: shumica dërrmuese e (ushtarakëve), sipas inteligjencës sonë, refuzon të luftojë në anën e nazistëve. Për më tepër, një nga planet që Rusia ka sot është ta ndryshojë ushtrinë e Bjellorusisë në uniformë ruse”.

Ai beson se Bjellorusia, po refuzon të luftojë me Ukrainën, sepse e dinë se sa kufoma të ushtarëve rusë dërgohen në territorin e Bjellorusisë. “Kjo mund të fshihej në ditën e parë, të dytë, të tretë të luftës. Tani që lufta ka zgjatur prej disa kohësh, e gjithë bota tashmë e kupton se çfarë po ndodh këtu. Fatkeqësisht, jo të gjithë kanë një përgjigje adekuate ndaj asaj që po ndodh në shekullin e 21-të, por ne do të durojmë, do të fitojmë patjetër”, thotë Danilov.

Ky është fillimi i Luftës së Tretë Botërore, dhe se Perëndimi duhet ta kuptojë këtë. “Bota duhet ta kuptojë se ky është fillimi i Luftës së Tretë Botërore dhe se vetëm ata që janë në iluzione mund të mos e kenë kuptuar. Nëse dikush mendon se kjo duhet të anashkalohet, atëherë ata jetojnë në iluzione dhe nuk e kuptojnë se çfarë është racizmi i Putinit, çfarë është Rusia moderne”, deklaroi ai.

Duke u përgjigjur se pse Gjermania dhe Franca nuk dinë çfarë të bëjnë me Rusinë, dhe nëse ato do të donin ta ngrinin këtë konflikt, në mënyrë që të vazhdonin të bënin biznes, ai thjesht kundërpërgjigjet: Si të ngrij, më thuani, ju lutem? Dhjetëra fëmijë të vrarë, dhjetëra gra të vrara, të moshuar… Si të ngrijmë? A jemi ne një frigorifer?”, thotë Danilov.

Por, kjo luftë të marrë fund, ai beson se përveç Rusisë edhe vendet tjera, që nuk po ndihmojnë do të kërkojnë falje.

“”Kur kjo luftë të përfundojë, do të kërkojnë falje bashkë me rusët për të gjitha këto. Nëse ata besojnë se biznesi është mbi të gjitha, atëherë ne kemi lirinë dhe lirinë – mbi të gjitha. Për njerëzit tanë dhe për shoqërinë tonë. Ne do ta vërtetojmë këtë”, thotë sekretar i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës.

Ai mendon se nisma e Ukrainës për t’ju bashkuar grupit të Vishegradit të përbërë nga Polonia, Hungaria, Çekia dhe Sllovakia, një aleancë ushtarake jashtë NATO-s, e cila nismë erdhi me propozim të Çekisë, është e qëlluar, por pjesë e tij duhet të jetë një vend bërthamor. “Në këtë aleancë duhet të ketë një vend që ka armë bërthamore. Sot është Britania e Madhe. Ne duhet të kuptojmë dhe të kuptojmë me ju (çfarë nevojitet) për të njohur ata që ndajnë aspiratat demokratike të vendeve që do t’ju bashkohen këtij bashkimi të ardhshëm. Bashkimi do të jetë i detyrueshëm”, parashikon Danillov.

Rusia ka humbur 13.800 ushtarë

Rusia ka humbur 13.800 ushtarë, 192 avionë dhe helikopterë, 430 tanke… dhe përplot humbje të tjera.

Humbjet totale luftarake të armikut nga data 24.02 deri më 16.03 orientimisht janë:

Personel ushtarak- afër / rreth 13.800 njerëz,

tanke 430 copa,

makineri të blinduara luftarake / APV ‒ 1375,

sisteme artilerie 190 njësi,

RSZV / MLRS – 70 të,

PPO / Sistemet e luftës anti-ajrore – 43,

avion – 84,

helikopterë – 108,

pajisje për automjete – 819,

anije / varka / – 3 copë,

rezervuar me PMM / rezervuar karburanti – 60.

Niveli operativo-taktik UAV – 11.

Pajisje speciale – 10.

Ai e mbrojti jo vetëm Ukrainën, por të gjithë Evropën

“Mysafirët e paftuar nuk do të flenë të qetë në tokën ukrainase – gjithandej me “zjarrë”, i mirëpresin armët tona”, thuhet në reagimin e Ministrisë së Mbrojtjes.

Është interesante se si e prezanton qeveria ukrainase humbjen e një luftëtari, se si shpreh dhimbjen për të, dhe se si e shpall heroizmin e saj;

Oficeri i marinës Pavlo Sbytov, një vendas i rajonit të Lviv, u vra në një betejë me pushtuesit rusë, dhe tashmë ai po konsiderohet një hero, 27 vjeçari.

“Ai ishte një luftëtar i vërtetë, komandant i një brezi të ri, i kalitur në beteja. Ai e mbrojti jo vetëm Ukrainën, por të gjithë Evropën nga agresori tinëzar rus”.

Të urdhëruar të varen në Sumy…

Shërbimi i Sigurimit të Ukrainës, jep një tjetër rrëfim interesant, sipas tij qyteti Sumy e meriton t’i jeper statusi i qytetit-hero të Ukrainës.

“Emri i qytetit shkakton frikë dhe shthurje tek armiqtë e qytetit. Në bisedimet e reja të përgjuara të SBU-së, dëgjohet një ushtar rus Stroke duke i thënë nënës së tij se ata hynë në Ukrainë “pa problem, por tani nuk mund të largohen”. Dhe tani ata janë urdhëruar të varen në Sumy…”

“Dhe përmes qytetit Sumy, asnjë nga kolonat tona (ruse) nuk ka mbijetuar ende. Askush, asnjë kolonë nuk ka mbërritur në tërësi. “Nëse gjithçka shkon mirë, do të doja të shtrija armët – që të mos kaloj nëpër Sumy”, rrëfeu ushtari i Putinit.

Ai si të gjithë vëllezërit e tij është i frikësuar dhe i demoralizuar. Ai dëshiron të shkojë në shtëpi, por e kupton se mund ta presë vdekja”.

Shkojnë si rekrut, vdesin si kontraktorë

Pushtuesit rusë shkojnë në luftë si rekrut, por vdesin si kontraktorë, ky është mesazhi, që e përcjellë një tregim i publikuar nga shërbimi inteligjent ukrainas, të cilët kanë kapur rob ushtarët rusë.

Vetë Putini, sipas një raportimi të mediave ruse, kishte deklaruar se “nuk ka rekrutë në luftën në Ukrainë” (s’ka mercenarë). Për këtë përgjigjet me prova SBU-ja. Sipas urdhrit apo marrëveshjes së nënshkruar nga mercenarët me ushtrinë ruse, ata kurrë nuk duhet të rrëfejnë se janë të kushtëzuar që kurrë të mos e tregojnë të vërtetën e tyre, ta fshijnë atë.

“Jo, sepse të gjithë rekrutët e vrarë “bëhen” nga kontraktorët përnjëherë. Dhe ata që janë ende gjallë – thjesht “heshtin, në mënyrë që të mos telefononi askënd, në mënyrë që të mos i tregoni askujt …”

Ja se si tregon për këtë një ushtar i Regjimentit të 15-të të armëve të motorizuara të Divizionit Taman të Federatës Ruse. SBU ka publikuar audion e bisedës së përgjuar. “Pranë Sumy, pushtuesit ishin të rrethuar dhe në atdheun e tyre tashmë janë shlyer si të panevojshëm. Komanda nuk tregonte as vendndodhjen e divizionit në harta, kështu që një ditë tjetër pushtuesit qëlluan vetë. Tani rekrutët janë të detyruar të nënshkruajnë një kontratë. Megjithatë, ata nuk thanë pse kamikazët e kanë statusin e “kontraktorit”? Përgjigja është e qartë: thjesht sepse “ata nuk janë aty””.