Presidenti rus Vladimir Putin sapo ka nisur fjalimin përpara dhjetëra mijërave rusë të cilët janë mbledhur në stadiumin Luzhiniki, në një ngjarje që feston tetë vjetorin e aneksimit të Krimesë, shkruan BBC


Stadiumi është i mbushur me flamuj rusë dhe shkronjën “Z”, një shkronjë që simbolizon pushtimin.

Gjatë fjalimit Putin përshëndeti operacionin special të Rusisë në Ukrainë, duke pretenduar se objektivi i tij është të shpëtojë vendasit nga vuajtjet e gjenocidit.