Moti sot do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe i ftohtë. Pasdite posaçërisht në pjesët jugore të vendit me reshje lokale të shiut, ndërsa në viset më të larta reshje të dëborës. Do të fryjë dhe erë e dobët deri në mesatare nga drejtimi veri-lindor. Temperatura minimale do të jetë në interval prej -4 deri në 4, ndërsa ajo maksimale prej 4 deri në 10 gradë.


Në Shkup dhe rrethinë moti do të jetë i ngjashëm, me vranësira të ndryshueshme dhe me erë të dobët nga drejtimi verior. Temperatura minimale do të ulet në -2, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 10 gradë Celsiusë.