Një video alarmante propagandistike ruse tregon raketa të tmerrshme termobarike që mund të shkrijnë organet e njeriut.


Në klip mund të shihen ushtarë duke ngarkuar raketa të gjata në një lëshues, ndërkohë që në sfond luhet muzikë gazmore orkestrale ruse.

Mjeti ushtarak shihet më pas duke u rrotulluar në pozicion në buzë të një fushe përpara se avionët të ndizen dhe raketat të lëshohen.

Ata mund të shihen teksa çajnë rrugën e tyre përmes qiellit të pastër blu përpara se të përplasen në tokë, duke shkaktuar një re të madhe tymi të dendur.

 

Është e paqartë nëse pamjet, të cilat janë shpërndarë gjerësisht në kanalet gjysmë-zyrtare ruse të Telegramit, janë marrë gjatë konfliktit në Ukrainë, apo janë regjistruar më parë materiale promovuese për armën vdekjeprurëse.

 

Video të veçanta që qarkullojnë në mediat sociale duket se tregojnë pasojat e raketës së shumëfishtë TOS-1A Solntsepek 24 fuçi, e cila ndez zonën përreth kur gjuhet.

Është pohuar se lëshuesi u pa në afërsi të Mariupolit, megjithëse kjo nuk është konfirmuar.

Burimet e mbrojtjes nga Moska pohuan: “TOS-1A Solntsepek u përdor kundër nacionalistëve ukrainas nga milicia popullore e Republikës Popullore të Donetsk me mbështetjen e ushtrisë ruse gjatë një operacioni special në Ukrainë”.

Ndërsa Solntsepek mund të gjuajë një sërë armësh, ai është i lidhur ngushtë me përdorimin e raketave termobarike, të cilat ushtria ruse u mburr se i përdorte dhjetë ditë më parë.

Raketat shihen si një nga më vdekjeprurëset në fushën e betejës moderne, aq sa përdorimi i tyre është i rregulluar rreptësisht.
Raketat ruse shpërthejnë në një temperaturë shumë më të lartë se shumica, dhe shpërthimet e tyre zgjasin më shumë se armët konvencionale.

Nxehtësia që ata prodhojnë mund të shkaktojë dëme masive në organet e brendshme dhe të shkaktojë djegie.
Sebastian Roblin, një ekspert ushtarak, duke shkruar për 19fortyfive.com, tha: “Një breshëri raketash TOS-1 do të fshijë gjithçka brenda zonës së shpërthimit 200 me 300 metra.”

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar konfirmoi se pamjet e mëparshme kishin treguar se Moska po përdorte TOS-1A kundër Ukrainës.
Organizata e mbrojtjes tha se nëse Vladimir Putin do të përdorte armën kundër civilëve, ai do të kishte shkelur ligjet e luftës.

“Ministria e Mbrojtjes ruse ka konfirmuar përdorimin e sistemit të armëve TOS-1A në Ukrainë. TOS-1A përdor raketa termobarike, duke krijuar efekte ndezëse dhe shpërthimi,” shkroi Ministria e Mbrojtjes në Twitter drejt fillimit të konfliktit.

Nëse pretendimet se Rusia ka përdorur përsëri raketa termobarike konfirmohen, atëherë ajo do të sjellë përshkallëzim të agresionit dhe masave më ekstreme ushtarake të parë këtë fundjavë.