Turqia dëshiron të njihet pavarësia e Ukrainës dhe po punon shumë për të arritur paqen, tha ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu gjatë një mbledhjeje partiake në Antalia të dielën, shkruan CNN.


Ndërsa Turqia ka lidhje të forta si me Ukrainën ashtu edhe me Rusinë, lufta midis dy fqinjëve të mëdhenj të Turqisë po prek vendin si dhe pjesën tjetër të botës, tha ai.

“Ne e kundërshtuam fuqishëm aneksimin e Krimesë në vitin 2014. Nëse bota do të kishte dhënë përgjigjen e duhur ndaj aneksimit të Krimesë, atëherë, ne nuk do të ishim në këtë situatë sot”, shtoi Çavuşoğlu.

Ai beson se të dyja palët janë afër një marrëveshjeje në fushat themelore. Pavarësia e Ukrainës është ndër kushtet e diskutuara që Turqia dëshiron që ajo të garantohet. Së bashku me Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe Gjermaninë, Turqia dëshiron të jetë garantuese për pavarësinë e Ukrainës.

Ibrahim Kalin, zëdhënësi presidencial, postoi përditësime në faqen e tij në Twitter duke treguar se Turqia po vazhdon përpjekjet e saj për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Ai mori pjesë nga intervista e tij me Al Jazeera dhe postoi këtë përditësim: “Shtoja humanitare po bëhet më e rëndë nga dita në ditë. Në këtë luftë nuk do të ketë fitues. Një marrëveshje paqeje nuk është e pamundur.”

Kalin shtoi: “Kushtet më të vështira për t’u pajtuar janë kërkesa e Rusisë për njohjen e aneksimit të Krimesë nën Rusinë dhe gjithashtu njohjen e të ashtuquajturës pavarësi të dy republikave në rajonin e Donbasit. Ato janë çështjet kryesore dhe mendoj se janë më të vështirat për të arritur një marrëveshje. Katër temat e tjera në diskutim janë neutraliteti i Ukrainës, çarmatimi dhe garancitë e sigurisë për Ukrainën, dhe puna e ashtuquajtur denazifikimi”.

Të dy zyrtarët theksuan se Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka komunikime të vazhdueshme me zyrtarët rusë dhe ukrainas në këtë proces për të arritur përfundimin e luftës.

Turqia priti një takim ndërkombëtar javën e kaluar, duke përfshirë një takim midis ministrave të jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë.