Kryedemokrati Lulzim Basha ka dhene pasditen e sotme doreheqjen nga drejtimi i PD. Vendimin ai e komunikoi këtë të hënë, ku deklaroi se po bën një hap pas, për t’i dhënë mundësi Partisë Demokratike të ringrihet pas krizës së rëndë ku është futur kjo parti.


Kryetarët e degëve Kombinat, Mat dhe nuk kanë qenë dakord me dorëheqjen e Lulzim Bashës si kryetar i PD-së. Ata kanë deklaruar se ndihen të tradhtuar nga ky vendim i Bashës dhe se kërkojnë shpjegime.