Një nga snajperistët më të rrezikshëm në botë, që i është bashkuar forcave ukrainase në luftën ndaj rusëve, është zotuar se nuk do të hezitojë të shtypë këmbëzën aty ku duhet.


Snajperisti, i njohur me nofkën “Wali”, mbërriti në Ukrainë javën e kaluar pasi iu përgjigj thirrjes së Zelenskyt për vullnetarë të huaj. Ai ka qenë më parë edhe në Irak, ku ka luftuar kundër ISIS-it.

“Nuk më pëlqen ideja për të qëlluar dikë. Por kur të vijë koha për të shtypur këmbëzën, nuk do të hezitoj,” tha ai për Daily Mail.

“Nëse Putini do vërtet Kievin, ai do të duhet të paguajë një çmim të madh. Askush nuk i do rusët këtu dhe të gjithë do të rezistojnë. Dëmi që ne mund t’u bëjmë atyre do të jetë i çmendur. Ata do të humbasin aq shumë jetë sa do të bëhet një Stalingrad tjetër.

Aktualisht, trupat ruse po afrohen më pranë kryeqytetit Kiev dhe besohet se janë vetëm 15 milje nga qyteti, ndërsa civilët e tmerruar vazhdojnë të largohen nga shtëpitë e tyre.

“Ky është një qytet i madh, i ndërtuar, jo ndonjë fshat. Duke parë nga ku jam tani, mund të shoh kaq shumë struktura dhe ndërtesa nga të cilat të qëlloj, kaq shumë vende për të fshehur armët dhe për të nisur prita, tha ai.

“Ata nuk do ta dinë se çfarë i ka goditur.

“Rusët tashmë kanë dështuar të marrin Kharkivin dhe Mariupolin, të cilat janë qytete më të vogla. Nuk ka asnjë mënyrë që të mbahen në Kiev. Do të jetë më mirë për të gjithë nëse vendosin të mos sulmojnë.”

40-vjeçari ishte vendosur më parë dy herë në Afganistan si snajper me Forcat e Armatosura Kanadeze midis 2009 dhe 2011.
Deri më tani ai thotë se nuk ka hasur në nivelin e dhunës dhe shkatërrimit që ka përjetuar në fushatat e tij të mëparshme.
Por, i pajisur me një pushkë snajper prej 5,000 £ të shkallës ushtarake 0,338, gjuajtësi i frikshëm pretendon se mund të vrasë në një distancë prej 1,400 metrash (1,531 jard).

“Është një pushkë e cilësisë së lartë. Do të bëjë punën, por do të jem i trishtuar kur të më duhet ta përdor,” tha ai.

“Sa herë që xhiroj është një dështim për të gjithë të përfshirë.

“Shumë nga këta ushtarë rusë janë vetëm djem. Nuk mund të mos mendoj se jo shumë kohë më parë ata ishin foshnja si djali im. Por unë do të bëj atë që është e nevojshme.”