Miliarderi dhe filantropi amerikan George Soros publikoi një koment në gazetën austriake “Der Standard” me titull “Vladimir Putini dhe rreziku i Luftës së Tretë Botërore”. Ai iu përkushtua veçanërisht marrëdhënieve mes Rusisë dhe Kinës.


Sorosi është themeluesi i Fondacionit të Shoqërisë së Hapur dhe një avokat i madh i demokracisë liberale. I lindur në një familje hebreje në Budapest në vitin 1936, ai i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit nazist dhe pas luftës emigroi në Britaninë e Madhe, ku u diplomua në “London School of Economics”. Më pas ai u transferua në Shtetet e Bashkuara dhe themeloi një nga fondet më të suksesshme të investimeve në botë.

“Fillimi i luftës së tretë botërore që ka potencialin të shkatërrojë qytetërimin tonë”

“Pushtimi rus i Ukrainës më 24 shkurt shënoi fillimin e Luftës së Tretë Botërore, e cila ka potencialin të shkatërrojë qytetërimin tonë”, fillon në mënyrë dramatike Sorosi.

Ai shkruan se pushtimi pasoi një takim të gjatë midis presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit kinez Xi Jinping më 4 shkurt – ditën e festimit të Vitit të Ri Hënor Kinez dhe Olimpiadës Dimërore të Pekinit.

“Në fund të atij takimi, të dy ata publikuan një deklaratë të hartuar me kujdes prej 5000 fjalësh, duke deklaruar një partneritet të ngushtë mes dy vendeve të tyre”, kujton Sorosi, transmeton mediumi kroat “Index”.

Afërsia problematike e Rusisë dhe Kinës

“Unë u befasova që Xi dukej se i dha Putinit një kartë të bardhë për të pushtuar Ukrainën dhe për të luftuar kundër atij vendi. Ai duhet të jetë shumë i bindur se konfirmimi i tij si sundimtar i përjetshëm i Kinës më vonë gjatë vitit do të jetë thjesht një formalitet. Pasi e ka përqendruar të gjithë fuqinë e tij në duart e tij, Xi ka hartuar me kujdes një skenar që e vendos atë në të njëjtin nivel me Mao Ce Dunin dhe Deng Xiaoping”, tha Sorosi, i cili sheh një rrezik të madh në afrimin e Rusisë dhe Kinës.

“Pasi mori mbështetjen e Xisë, Putini filloi realizimin e ëndrrës së tij të jetës me brutalitet të jashtëzakonshëm. Tani pothuajse 70 vjeç, Putini beson se nëse dëshiron të lërë një gjurmë në historinë ruse, duhet të jetë tani ose kurrë. Por ai ka një perceptim të shtrembëruar për rolin e Rusisë në botë. Ai duket se beson se populli rus ka nevojë për një perandor që ta ndjekë verbërisht. Është krejtësisht e kundërta e një shoqërie demokratike, është një vizion që deformon ‘shpirtin rus’, emocional deri në sentimental”, shkruan ai.

“Putini ka humbur lidhjen me realitetin dhe ukrainasit po bëjnë rezistencë të guximshme”

Sorosi beson se anëtari dikur dinak i KGB-së ka ndryshuar kohët e fundit.

“Ai duket se ka zhvilluar një fiks-ide dhe ka humbur kontaktin me realitetin”, tha ai.

Sorosi ka vetëm fjalë lavdërimi për ukrainasit

“Në çdo rast, ai e vlerësoi gabim situatën në Ukrainë. Ai ka supozuar se ukrainasit rusishtfolës do t’i mirëprisnin ushtarët rusë me krahë hapur, por doli se ata nuk ishin aspak të ndryshëm nga popullsia ukrainas-folëse. Ukrainasit kanë ofruar deri tani tepër rezistencë të guximshme ndaj situatës në dukje të pashpresë”, shkruan ai.

Sorosi beson se ushtria ruse është në një gjendje të keqe dhe se Ukraina mund të fitojë me ndihmën e Perëndimit

Sorosi shkruan se ushtria ruse është më e dobët nga sa mendohet.

“Ushtria ruse u tregua e dobët kur u urdhërua të sulmonte vëllezërit ukrainas. Gjithashtu, korrupsioni i rrënjosur në dhënien e kontratave të mbrojtjes luajti një rol të madh në këto rezultate të dështuara. Në vend që të fajësonte veten, Putini duket se e ka humbur arsyen në kuptim e plotë të kësaj fjale.

Vendosi të ndëshkojë Ukrainën sepse iu kundërvu dhe duket se i ka humbur të gjitha frenimet. Ai hedh të gjithë ushtrinë ruse në betejë dhe injoron të gjitha rregullat e luftës, jo vetëm për bombardimet pa dallim të civilëve. Që atëherë janë goditur shumë spitale”, shkruan ai.

Rusia mund ta humbasë shumë lehtë luftën, tha Sorosi.

“Si SHBA-ja ashtu edhe Bashkimi Evropian po dërgojnë armë mbrojtëse në Ukrainë dhe po bëhen përpjekje për të blerë avionë luftarakë MiG të prodhuar nga Rusia, me të cilët pilotët ukrainas janë të njohur. Kjo mund të bëjë një ndryshim të madh”, shkroi më tej ai.

Cilido qoftë rezultati i luftës, Putini tashmë ka bërë mrekulli në promovimin e vendosmërisë dhe unitetit të BE-së, thuhet në koment.

“Ne vetëm mund të shpresojmë se Putini dhe Xi do të rrëzohen përpara se të mund të fshijnë qytetërimin tonë”, përfundon Sorosi.