Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell ka kritikuar Rusinë për rrëmbimin e kryebashkiakëve të Melitopol dhe Dniprorudne.


“Rrëmbimet ishin një tjetër sulm ndaj institucioneve demokratike në Ukrainë”, tha Borrell në një postim në Twitter

Borrell tha se Rusia po përpiqet të ngrejë “struktura jolegjitime qeveritare alternative” në vend.