Presidenti i SHBA-ve Joe Biden ka ashpërsuar gjuhën gjatë dy ditëve të fundit, duke etiketuar homologun e tij një vrasës.


Gjatë së mërkurës Biden tha se Putin është një kriminel lufte, ndërkohë që të enjten retorika e përdorur prej tij ka qenë edhe më agresive.

Në drekën vjetore të Miqve të Irlandës në Capitol Hill, Biden tha se Putini është një “diktator vrasës, një bandit i pastër që po bën një luftë imorale kundër popullit të Ukrainës”.

“Putini po paguan një çmim të madh për agresionin e tij dhe ato janë pjesë e arsyes që kostoja po shkon kaq e lartë”, tha Biden.

Në mbështetjen e tyre për sanksionet kundër Rusisë dhe Ukrainës, Biden tha se Irlanda gjithashtu “po paguante një çmim të madh” për një kontribut që ai e quajti “jo të vogël”.

Presidenti gjithashtu iu referua thirrjes së tij të ardhshme me presidentin kinez Xi Jinping të premten, duke bërë shaka se Xi “kujton gjithçka që kam thënë”.

Kryeministri irlandez Micheál Martin ishte planifikuar të merrte pjesë në ngjarje, por u diagnostikua me Covid-19 të mërkurën. Biden, i cili sapo kishte marrë pjesë në një takim virtual me Martinin përpara se të nisej për në Capitol Hill, tha se Taoiseach i vinte “vërtet keq që nuk mund të ishte këtu” dhe se ai “ndihet mirë” pavarësisht diagnozës.