Dy lojtarët do të jenë në qendër të merkatos verën e ardhshme. Kështu, Erling Haaland lakmohet nga një varg klubesh, duke filluar nga dy klubet e mëdha spanjolle, te Chelsea dhe Manchester City, si dhe PSG, e cila e ka bërë prioritet të saj zëvendësimin e Kylian Mbappe, emri i dytë i madh në merkato, në rast të largimit nga klubi parisien. Ky i fundit është në fund të kontratës me klubin e kryeqytetit francez dhe gjithçka tregon se në verë do të zbarkojë në Madrid…

E ardhmja e dy lojtarëve duket gjithsesi e lidhur, pasi për shumë media duket gjithnjë e më e vështirë t’i shohin të luajnë në të njëjtin klub, pasi secili do të donte të ishte lideri ofensiv i klubit të tij të ardhshëm. Agjenti spanjoll Pedro Bravo, shumë i afërt me Mino Raiolan, agjentin e norvegjezit, ka thënë pak më shumë për këtë në programin El Chiringuito de Jugones .

LEXO EDHE:Nis seleksionimi i Kombëtares U-17 me lojtarët që aktivizohen jashtë, Bulku: Përzgjedhim më të mirët

Secili nga një yll

“Nëse Mbappe shkon te Real Madrid, Erling Haaland do të luajë te Barcelona. Nëse Mbappe rinovon, do ta kishte bërë tashmë ”, tha Bravo, shumë i sigurt për lëvizjen e sulmuesit francez  në spektaklin e famshëm spanjoll. Mjaft për të konfirmuar tendencat më të fundit, dhe optimizmin e Joan Laporta, në lidhje me afrimin e norvegjezit në Katalonjë…

Mjafton të thuhet se dy liderët e La Ligës do të forcohen ndjeshëm dhe se do të kemi të drejtë për një duel të ri nga distanca mes dy yjeve, siç ishte rasti i Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit, duke marrë parasysh të gjitha.