Grupi militant Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) mori përgjegjësinë për një sulm ndaj një ekipi që ofronte vaksina kundër poliomielitit për fëmijët.

Persona të armatosur qëlluan mbi dy oficerë policie që ruanin ekipin mjekësor, duke vrarë njërin dhe duke plagosur tjetrin, thanë zyrtarët.

Sulmi ndodhi në distriktin Tank në provincën veriperëndimore të Pakistanit, Khyber Pakhtunkhwa.

Anëtarët e ekipit të vaksinimit mbetën të padëmtuar, raporton DW, transmeton Klankosova.tv.

Ekipi ishte në ditën e dytë të një aksioni pesë-ditor kundër poliomielitit për të vaksinuar 6.5 milionë fëmijë.

Militantët pakistanezë shpesh synojnë ekipet e poliomielitit dhe policinë e caktuar për t’i mbrojtur ata, duke pretenduar se fushatat e vaksinimit janë një komplot perëndimor për të sterilizuar fëmijët.

Pakistani dhe Afganistani fqinj janë dy vendet e vetme të mbetura në botë ku poliomieliti është endemik pasi Nigeria u shpall vitin e kaluar pa virus.

TTP është një lëvizje e veçantë nga liderët e rinj të Afganistanit, por ka një histori të përbashkët.