Prokuroria e Shkupit ka lëshuar urdhër për zhvillimin e procedurës hetimore ndaj një personi të dyshuar për kryerjen e veprave të rënda kundër sigurisë së njerëzve në komunikacion nga neni 300 paragrafi 2 lidhur me nenin 297 paragrafi 1, si dhe mosofrimi i ndihmës ndaj personit të lënduar në aksident trafiku nga neni 301 paragrafi 2 lidhur me paragrafin 1 të Kodit Penal, transmeton TetovaSot.

Për të dyja veprat, kodi penal parashikon dënime të larta burgimi, për të parën minimalisht 4 vjet burg ndërsa për të dytën nga 3 muaj deri në 5 vjet burg.

Më datë 4 dhjetor, 25-vjeçari i dyshuar ishte duke drejtuar mjetin e të atit, Ford Fokus, pa patentë shoferi të vlefshëm, nën ndikimin e alkoolit 1.65 promil dhe pranisë së tetrahidrokanabinolit në gjak dhe urinë.

Në kryqëzimin e rrugës Maxhari me rrugën Palmiro Togliatti, shoferi nuk ka respektuar sinjalistikën e vendosur me përparësi kalimi, si dhe nuk ka përshtatur shpejtësinë me gjendjen dhe kushtet e rrugës dhe me dendësinë e qarkullimit. I vetëdijshëm se kjo mund të çojë në pasoja të dëmshme, shoferi me mjetin që drejtonte ka goditur në pjesën e pasme të një biçiklete “ROG”, të drejtuar nga viktima.

Pas aksidentit, i dyshuari në vend që të ndihmojë viktimën, është larguar menjëherë nga vendi i ngjarjes. Çiklisti ka pësuar lëndime të rënda nga të cilat ka ndërruar jetë në vend.

Prokurori publik ka dorëzuar propozim te gjyqtari i procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Penale Shkup për caktimin e masës së masës së ndalimit të të dyshuarit, pasi ekziston rreziku i arratisjes, mundësia e ndikimit te dëshmitarët dhe dëshmitarët okularë të aksidentit, si dhe frika e arsyeshme se ai mund të përsërisë krimin/veprën.

Në informacionet e publikuara për ngjarjen, Ministria e Brendshme nuk përmend alkool, lëndë narkotike, arratisje nga vendi i aksidentit dhe pa leje drejtimi.

Ja pjesa nga buletini i Ministrisë së Brendshme:

-Me datë 04.12.2021 në ora 01.30 është raportuar se në Shkup në rrugën Maxhari automjeti i pasagjerëve “Ford Fokus” me targa të Shkupit i drejtuar nga D.K.(25) nga Shkupi ka përplasur biçikletën e drejtuar nga A.A.(58). ) nga Shkupi. Çiklisti ka ndërruar jetë në vendin e aksidentit, ndërsa vdekjen e ka konstatuar mjeku i Emergjencës. Kontroll është kryer nga ekipi inspektues i SPB-së Shkup dhe me urdhër të prokurorit publik, trupi i pajetë i të ndjerit është dorëzuar për obduksion.