Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka thënë se konflikti në Ukrainën lindore midis ushtrisë së Kievit dhe separatistëve pro-rusë duket si gjenocid.

Komentet e Putinit erdhën pasi Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ishte planifikuar të fliste me liderin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe krerët e vendeve të tjera në kufijtë e Rusisë të shqetësuar për agresionin ushtarak të Kremlinit.

“Më duhet të them se rusofobia është hapi i parë drejt gjenocidit. Ju dhe unë e dimë se çfarë po ndodh në Donbass. Sigurisht që duket si gjenocid”, tha udhëheqësi rus.

Putini ka bërë më parë krahasime të ngjashme në lidhje me luftën në Ukrainën lindore, duke përfshirë në vitin 2015 dhe 2019.

Shumica e njerëzve në Ukrainë flasin si ukrainisht ashtu edhe rusisht, megjithëse rajonet në jug, lindje dhe disa në qendër, janë kryesisht rusishtfolës dhe tradicionalisht kanë qenë më miqësorë me Rusinë.

Një kryengritje popullore në Ukrainë detyroi një regjim të mbështetur nga Moska të largohej nga detyra në vitin 2014.

Që atëherë Moska ka aneksuar Krimenë dhe forcat e Kievit janë të bllokuara në konflikt me separatistët e mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës. Luftimet atje kanë kushtuar rreth 13,000 jetë deri më tani.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kanë akuzuar për javë të tëra Rusinë për planifikimin e një pushtimi të Ukrainës dhe grumbullimin e trupave përgjatë kufijve të Kievit.