Kombëtarja franceze nga fundi i shekullit të kaluar është një nga gjeneratat më të mira në historinë e futbollit.

Fabein Barthez, Lillian Thuram, Laurent Blanc, Marcel Desailly, Frank Leboeuf, Bixente Lizarazu, Didier Deschamps, Emmanuel Petit, Christian Karembeu, Robert Pires, Youri Djorkaeff, Alain Boghossian, Zinedine Zidane dhe “ko” bënë historinë, duke u shpallur kampione bote në vitin 1998 dhe dy vjet më vonë u bë kampionë të Europës.

Kanë kaluar më shumë se njëzet vjet dhe tifozët e futbollit ende i kujtojnë me dashuri mjeshtrat e listuar.

Një pjesë e brezit legjendar u mblodhën mbrëmë në Paris për darkë ku zgjuan kujtimet e asaj vere të mrekullueshme të vitit 1998 dhe një pjesë të atmosferës që Zidane dhe skuadra u përpoqën t’ua transmetonin fansave të tyre në rrjetet sociale.

Franca mundi Brazilin 3-0 në Paris më 12 korrik 1998, falë dy golave ​​të Zidane dhe një të Petit në kohën shtesë.

https://www.instagram.com/frank.leboeuf/?utm_source=ig_embed&ig_rid=2b27cf7e-7ca5-4e4f-945d-9ecaea0b6461&ig_mid=8087FA81-9404-465F-9D4B-91B8F7BDB893

https://www.instagram.com/zidane/?utm_source=ig_embed&ig_rid=8f4ac662-9ef8-4e89-9aeb-d2271fc98d1c&ig_mid=CCE5A4D7-5340-4520-AC22-73667384C4F5