Xavi te Barcelona çështje orësh, spanjolli: Të dyja klubet e dinë pozicionin tim

Xavi Hernandez do të bëhet zyrtarisht trajneri i ri i Barcelonës në orët në vijim, duke i dhënë fund një telenovele që nisi një javë më parë me shkarkimin e Koeman.

Që të enjten e kaluar nisën të hidheshin bazat e marrëveshjes pasi Laporta foli personalisht me Xavin për të propozuar pozicionin dhe ai tha po.

Marrëveshja mes klubeve nuk ishte mbyllur ende pasi Al Sadd nuk dëshironte të ndahej me trajnerin e tyre deri në ndeshjen ndaj Al Duhail që u zhvillua këtë të mërkurë.

Klubi dhe Xavi gjithmonë përcillnin një ndjenjë marrëveshje, por nga ana tjetër Al Sadd tregonte se spanjolli nuk ka asnjë mundësi të largohet nga ekipi.

Klubi i Katarit, përmes shefit ekzekutiv, i mbylli dyert Xavi-t pak para ndeshjes së djeshme: “Pozicioni i klubit është i qartë që në fillim. Ne jemi të përkushtuar që ta mbajmë trajnerin tonë Xavi me vete dhe nuk mund ta lejojmë të largohet në këtë moment delikat të sezonit”, tha Turki Al-Ali.

Pavarësisht befasisë së deklaratës, as lojtari dhe as klubi i Barcelonës nuk u kapën nga paniku. Deklaratat e Xavi-t pas ndeshjes bënë të qartë se marrëveshja ishte çështje orësh. Ai tha se ishte shumë i emocionuar dhe i emocionuar për mundësinë për të ardhur në Barcelonë dhe pranoi se të dy klubet ishin në negociata.

“Unë jam një person shumë pozitiv. Dy klubet janë në bisedime. Është një çështje e sensit të përbashkët dhe në fund duhet të përfundojë. Jam i emocionuar. Barça dhe Al Sadd e dinë pozicionin tim. Shpresoj që kjo çështje zgjidhet shpejt ”, tha Xavi Hernández. /albeu.com