VMRO-DPMNE: Zaevi duhet të largohet, është deligjitimuar nga populli

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, kërkon që kryeministri Zoran Zaev, të largohet nga pushteti, pasi siç thonë, është deligjitimuar nga populli.

“Populli e mposhti Zaevin për gjithë poshtërimin, varfërinë dhe vjedhjen që bëri. Populli e dënoi për vdekshmërinë më të madhe në botë nga Covidi, për provizionet nga vaksinat që ai dhe Filipçe ndoqën, për 14 të djegur të gjallë. Populli i dha karton të kuq Zaevit për të gjitha krimet dhe mafiozët e nivelit botëror të bëra nga qytetarët e Maqedonisë”.

“Populli nuk dëshiron që Dragi Rashkovski të bëjë tenderë, e të mos përgjigjet, por të shëtis lirshëm, si Dan Donçev, të cilin e pamë me një thes me para në thes. Populli kërkon përgjegjësi dhe përgjigje për krizën energjetike në të cilën nuk e hodhën rritjen e çmimit të energjisë elektrike”, thuhet në komunikatën e VMRO-DPMNE-së.

Më tej shtojnë se Zaevi, duhet të largohet edhe për shkak të rritjes së inflacionit.