Për ngjarjen e rëndë që tronditi sonte Gllogjanin ka reaguar edhe Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ku shprehi ngushëllime për familjet e viktimave si dhe shërim të shpejtë të kënduarve, ajo ftoi organet e rendit që sa më parë të ybulojë autorët e krimit dhe të sillen para drejtësisë.
“Tronditës lajmi për aktin kriminal në Gllogjan, në të cilin sipas të dhënave aktuale kanë humbur jetën 3 persona dhe ka mbetur një i plagosur.
Ju shpreh ngushëllime të sinqerta familjeve të të vrarëve dhe uroj shërim të shpejtë për të lënduarin.
Ftoj organet e rendit që sa më parë t`i zbulojnë autorët e krimit dhe t`i sjellin para drejtësisë.
Sulmi ndaj autobusit me nxënës është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë. Siguria e qytetarëve është prioritet, ndaj nuk do të zmbrapsemi në përmbushjen e këtij misioni”, është shprehur presidentja Osmani.