Shifra rekord infektimesh, Holanda drejt një bllokimi të ri

Përballë një numri rekord të rasteve me Covid-19 , kryeministri holandez Mark Rutte pritet të shpallë masa të reja kufizuese gjatë ditës së sotme, siç është karantina e parë e pjesshme këtë dimër në Evropën Perëndimore.

Ndër masat e pritshme, të cilat do të hyjnë në fuqi në tre javët e ardhshme, baret, restorantet dhe dyqanet që nuk shesin gjërat e nevojshme duhet të mbyllen në orën 19:00 me orën lokale.

Ngjarjet publike do të ndalohen dhe ndeshjet e futbollit do të duhet të luhen me dyer të mbyllura, përfshirë ndeshjen e Kupës së Botës të javës së ardhshme midis Holandës dhe Norvegjisë, shtuan mediat. Sidoqoftë, shkollat ​​do të qëndrojnë të hapura.