Kjo datë është e skalitur në kujtesën e Mauricio Pochettino: 19 nëntor 2019, dy vjet nga e premtja e kaluar që kur u largua nga Tottenham.


Tani, Pochettino nuk është një nga ata menaxherë jashtë vëmendjes që fsheh ndjenjat e tij të vërteta nën një fasadë të fortë të shtypjes emocionale. Ai është mendjemprehtë në shumë aspekte.

“Sigurisht që tani është nënto”, thotë ai, duke u dukur i trishtuar në një telefonatë në Zoom nga terreni stërvitor i Paris Saint-Germain të mërkurën. “Për dy ditë është përvjetori, dy vjet që kur u larguam nga Tottenham. Është në mendjen time. Është vërtet e dhimbshme.’

“Për të qenë i sinqertë, në fillim ishte vërtet e dhimbshme të shikoje ndeshjet e Tottenham. Sepse kur e ndjen një klub si shtëpi, nuk është e lehtë të ndahesh nga kjo ndjenjë. Sigurisht që ndihemi me fat që ishim pjesë e familjes së Tottenhamit.

Pesë vjet e gjysmë. Ishte një udhëtim mahnitës. Ne nuk mund të jepnim një trofe për tifozët, për klubin – një trofe që lojtarët e meritojnë, klubi e meriton, presidenti ynë, Daniel (Levy), dhe sigurisht tifozët. Të gjithë ne punuam kaq shumë për t’u përpjekur ta realizonim këtë dhe nuk ia arritëm.

“Por udhëtimi ishte i mahnitshëm dhe ne krijuam diçka të veçantë mes nesh, të gjithë së bashku”.

“Njerëzit – media jo klubi – më kritikuan këtu në Francë: “Pse Mauricio nuk e jep fjalën e tij për të qëndruar në Paris?” Unë them se nuk kam nevojë të flas për gjëra të tilla. Nuk kam nevojë të sqaroj gjërat.

“Ne nuk e zgjatëm kontratën”, thotë Pochettino. “Kur nënshkrova në janar, ishte një vit e gjysmë plus një vit. Dhe klubi përdori këtë klauzolë për të realizuar opsionin. Dhe tani është ky sezon plus një.’

Këtë javë ai do të kthehet në Angli për të luajtur me Manchester Cityn në Champions League dhe do të përballet me kundërshtarin e tij të vjetër, Pep Guardiola. Ata u takuan për herë të parë si lojtarë në Barca dhe Espanyol përkatësisht në vitin 1994 dhe historitë e tyre janë ndërthurur që atëherë.

Në Paris, duke iu afruar njëvjetorit të emërimit të tij, ai qëndron i mbyllur në një hotel luksoz. Nuk fshihet se ka qenë një vit i vështirë.

“Ishte e vështirë sepse Karina ishte në Londër me djalin tim. Ishte e vështirë për të gjetur shtëpinë e duhur. Tani ka 10 muaj e gjysmë që banoj në hotel. Por unë jam në një vend të mirë. Është e pabesueshme sesi më trajton i gjithë stafi”.

Nëse keni fatin të menaxhoni lojtarin më të mirë në botë, do të shpenzoni gjithashtu një pjesë të mirë të kohës dhe energjisë tuaj duke u marrë me obsesionin global me të.

Pra, kur Pochettino uli në stol Messin në pjesën e parë kundër Lille, analiza pas ndeshjes iu vërsul atij.

“Kjo është sfida”, thotë ai duke qeshur. “Jam dakord me ty, kur ke në dorë këtë lloj lojtari, nuk është e lehtë.

“Kur duhet të marrësh ndonjë vendim për të ndikuar te lojtari, nuk më intereson kur ai është një emër i madh apo një lojtar që është në fillim të karrierës së tij. Sigurisht, më pas, pasoja e medias apo e kësaj lloj gjëje është krejtësisht e ndryshme. E kuptoj.

“Por prioriteti ynë [si trajnerë] nuk është të ndryshojmë. Të njëjtin prioritet që kishim në Espanyol, Southampton apo Tottenham është të mbrojmë lojtarët, të përpiqemi të mbrojmë interesat e klubit dhe tifozëve.

“Ndonjëherë duhet të marrësh disa vendime që ndoshta i bëjnë njerëzit të mos jenë të lumtur. Ose ndoshta njerëzit presin gjëra të ndryshme. Por kjo është puna jonë. Kur vendosni të jeni trajner, menaxher, e dini që do të vijë kjo lloj gjëje. Por për ne është një sfidë e mahnitshme”.

Sigurisht, nuk është vetëm Messi. Bëhet fjalë për Messi, Neymar dhe Kylian Mbappe. Pochettino ka në dispozicion tre nga lojtarët më të mëdhenj në botë.

“Këta tre lojtarë mund të jenë mbretër të çdo klubi në botë. Por ju keni tre mbretër në të njëjtin klub: tre mbretër me nevoja të ndryshme. Dhe njerëzit thonë do jetë dështim të mos fitosh Champions League, por me tre mbretër në ekip besomëni, nuk është aspak e lehtë”, thotë Pochettino.