Moti sot do të jetë me vranësira të ndryshueshme, ndërsa gjatë pasditet priten reshje të shiut, posaçërisht në pjesën perëndimore të vendit.


Në venndet më të larta malore, reshjet do të jenë me dëborë dhe do të fryjë erë mesatare, kohë pas kohe e përforcuar nga drejtim jugor.

Temperatura minimale do të jetë në interval prej 3 deri në 8 gradë, ndërsa ajo maksimale prej 13 deri në 18 gradë.

Në Shkup moti do të jetë i njëjtë, me vranësira dhe gjatë pasdites me reshje të shiut, ndërsa temperatura maksimale do të arrijë deri në 16 gradë celsius.