Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden ia transferoi shkurtimisht pushtetin Zëvendëspresidentes Kamala Harris të premten, ndërsa ai iu nënshtrua një kolonoskopie, duke e bërë atë gruan e parë që mban frenat presidenciale në historinë e SHBA-ve


Biden, një demokrat, paralajmëroi udhëheqësit në Kongres për transferimin e pushtetit në orën 10:10 të mëngjesit dhe rimori kontrollin në orën 11:35, tha Shtëpia e Bardhë.

Presidenti bëri një kontroll rutinore fizike në spitalin ushtarak Walter Reed jashtë Washington-it.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Biden foli me Harris dhe shefin e stafit të Shtëpisë së Bardhë, Ron Klain pas procedurës dhe se ishte “në gjendje të mirë shpirtërore”.

Transferimi i pushtetit të Biden ndodhi ndërsa ai ishte nën anestezi për kolonoskopinë. Harris punonte nga zyra e saj në Krahun Perëndimor të Shtëpisë së Bardhë gjatë asaj kohe, tha Psaki.

Harris është gruaja e parë që shërbeu si zëvendëspresidente e Shteteve të Bashkuara; Asnjë grua nuk ka qenë ndonjëherë presidente në historinë gati 250-vjeçare të vendit.

Momenti, megjithëse historik, nuk llogaritet si një grua që ka shërbyer si presidente e SHBA-së, tha Debbie Walsh, drejtoresha e Qendrës për Gratë dhe Politikat Amerikane, një grup kërkimor.

Por kjo përforcon se “për herë të parë një grua është personi numër një në linjën e trashëgimisë,” tha ajo. “Nuk është ende presidencë, ai tavan prej xhami nuk është thyer ende.”

Amendamenti i 25-të i Kushtetutës së SHBA-së parashtron një proces që presidenti të transferojë pushtetin kur ai nuk është në gjendje të kryejë detyrat e tij.

Fuqia presidenciale i është transferuar zëvendëspresidentit më parë, kur presidenti Xhorxh W. Bush bëri kolonoskopi në 2002 dhe 2007.

Biden, i cili mbush 79 vjeç të shtunën, është personi më i vjetër që ka marrë detyrën si president i SHBA-ver, duke çuar në interes të lartë për shëndetin dhe mirëqenien e tij. Megjithëse spekulimet kanë vazhduar nëse ai do të kandidojë për rizgjedhje në 2024.

Biden është zotuar të jetë më transparent për shëndetin e tij sesa paraardhësi Donald Trump. Republikani vizitoi Walter Reed në vitin 2019 për një arsye të pazbuluar që një ish-sekretare e shtypit, Stephanie Grisham, më vonë zbuloi se ishte për një kolonoskopi.

Trump një herë i kërkoi mjekut të tij të informonte shtypin për shëndetin e presidentit pasi u ngritën pyetje rreth mprehtësisë së tij mendore.

Psaki tha se Shtëpia e Bardhë do të publikojë një përmbledhje të plotë me shkrim të gjendjes fizike të Biden më vonë të premten.