Secili mund ta reduktojë rrezikun e sulmeve në zemër apo infarktit.


Sipas një studimi të ri, kjo thjesht mund të bëhet duke pirë një filxhan kafe më shumë në ditë.

Studimi thotë se me çdo filxhan kafe, pija ul rrezikun e sulmeve në zemër me tetë për qind, dhe infarktin me shtatë për qind.

Publikimi i fakteve nga American Heart Association, përcjellë Klan Kosova. thotë se nuk ka një kufi sa duhet të konsumoni.

Në të japin provave të tjera se pija ka përfitime të mira shëndetësore, dhe lufton disa lloje kancerësh.

Ajo lehtëson dhimbjet e kokës, ndihmon në rënien në peshë dhe jetoni më gjatë.

Disa fakte të studimit:

Tre kafe në ditë ndihmojnë të jetoni më gjatë.

Katër kafe në ditë përgjysmon rrezikun e kancerit të gojës.

Studimi tregon se ata që pijnë një kafe një orë e para stërvitjes, ushtrohen më gjatë.

Kafja të ndihmon të humbësh peshë, pasi përmban disa substanca që ndikojnë ne metabolizëm.

Është një ilaç kundër dhimbjeve, sidomos ekspreso.

Ndihmon me dhimbjen e kokës.

Kombinim i aspirinës me kafeinë është më mirë se vetëm aspirinë.

Kafja të ndihmon në parandalimin e kancerit të mëlçisë.