Bullgaria nuk do të tërhiqet nga qëndrimi i saj për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgaria punon për interesat kombëtare bullgare, si dhe për rregullat bazë evropiane për të drejtat e qytetarëve të BE-së, tha kryeministri i përkohshëm bullgar Stefan Janev, transmeton Portalb.mk.


“Momentalisht, qeveria e përkohshme po bën përpjekje për të shpjeguar pozicionin bullgar për partnerët tanë evropianë, pasi deri tani nuk është shpjeguar mjaft mirë”, tha ai për BNT.

Sipas tij, partnerët evropianë në Bruksel tashmë po japin sinjale pozitive dhe duhet vetëm më shumë kohë për të kuptuar tezën për Bullgarinë.

Vetoja bullgare mbetet, megjithëse qëndrimi i prerë i Bullgarisë i planifikuar për të martën, i cili duhej të paraqitej në Këshill, nuk u shpreh për shkak të tragjedisë në autostradën Struma, mësojnë mediat nga një burim diplomatik.

Kujtojmë se presidenti bullgar, Rumen Radev në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor më 6 tetor në Slloveni deklaroi se, përderisa bullgarët në Maqedoni i nënshtrohet asimilimit suptil dhe u shtypen të drejtat themelore në raport me etnitë tjera, Bullgaria nuk do të thotë “po” për fillimin e negociatave me BE-në.

Përndryshe, Bullgaria është kundër pranimit të Maqedonisë së Veriut për shkak të mosmarrëveshjeve historike dhe gjuhësore. Por edhe nëse ka ndonjë marrëveshje, gjendja e keqe pasqyron paralizën e planit të BE -së që të ndërtojë “unazë miqsh” nga Ukraina në Tunizi, duke ofruar lidhje më të ngushta, por edhe tregti dhe ndihmë.
Bullgaria nga fundi i vitit 2020, bllokoi fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE -së dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare. Të dy vendet nënshkruan Marrëveshje për Fqinjësi të Mirë në vitin 2017, por përfaqësuesit e të dy vendeve kanë fajësuar njëri -tjetrin për shkeljen e marrëveshjes.

Megjithatë Bashkëkryetari i koalicionit “Ndryshimi vazhdon”, Kiril Petkov, i cili fitoi në zgjedhjet parlamentare të së dielës në Bullgari dhe është kandidati më serioz për kryeministër të ardhshëm, po jep shpresë në lidhje me marrëdhëniet bullgaro-maqedonase, duke thënë se nuk duhet të rrënohet i gjithë procesi i fqinjësisë së mirë me Maqedoninë e Veriut dhe ata të pranohen në BE vetëm në bazë të një kriteri – historisë.