Franca kritikon pengun e shpëtuar që u kthye në Mali  

Franca ka thënë se dënon vendimin e 76 vjeçares Sophie Pétronin për t’u kthyer në Mali, disa muaj pasi u lirua  .

Punëtorja e bamirësisë u mbajt si peng nga militantët në Malin verior për katër vjet.

Ajo u lirua dhe u dërgua në Francë si pjesë e një shkëmbimi të të burgosurve për pothuajse 200 xhihadistë në tetor 2020.

Tani ka dalë që ajo është kthyer në Mali me djalin e saj, pavarësisht se i është refuzuar viza, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Autoritetet e Malit kanë lëshuar një njoftim në kërkim, duke urdhëruar që ajo të merret dhe të dërgohet në kryeqytetin, Bamako.