Emrat kryesorë të botës së futbollit u mblodhën në Paris për Topin e Artë, ku votuan kapitenë të kombëtareve, gazetarë dhe trajnerë të kombëtareve nga vende të ndryshme.

Kandidatët e shquar në ceremoninë e Topit të Artë të organizuar nga ish-lojtari i Galatasaray, Didier Drogba; ishin Lionel Messi, Kylian Mbappe, Robert Lewandowski dhe Karim Benzema.

Në urdhrin e ri të zbatuar këtë vit, u dhanë çmime shtesë për ‘portierin më të mirë të vitit, lojtarin e ri dhe sulmuesin më të mirë.

Çmimi i dhënë për portierin më të mirë të vitit me emrin Trophee Yachine shkoi për Gianluigi Donnarumma, portieri italian i veshur me fanellën e PSG-së.

Trofeun Kopa, që i është dhënë lojtarit të ri më të mirë të vitit, e ka fituar ylli spanjoll i Barcelonës, Pedri.

Sulmuesi polak i Bayern Munichut, Robert Lewandowski, u shpall ‘Sulmuesi më i Mirë i Vitit’.

Duke vendosur të mos marrë pjesë në ceremoninë e ndarjes së Topit të Artë këtë vit, Cristiano Ronaldo u rendit i 6-ti në votim.

Pastaj erdhi momenti i shumëpritur.

Lionel Messi fitoi Topin e Artë.

Shprehja e fytyrës së Robert Lewandowski, i cili pati një sezon të mrekullueshëm me Bayern Munich në kohën kur u shpall çmimi, u përfol shumë.

Duke e uruar Messin, Lewandowski tha: “Urime të gjithë të nominuarve të tjerë. Unë fitova çmimin ‘Sulmuesi i Vitit’, asnjë lojtar nuk mund të fitojë çmime individuale pa ekipin më të fortë dhe mbështetësit pas tij. Faleminderit për mbështetjen tuaj.”

Superylli argjentinas, i cili u vlerësua i denjë për këtë çmim pas viteve 2009, 2010, 2011, 2012, 2015 dhe 2019 në karrierën e tij, arriti të fitojë Topin e Artë për herë të 7-të.