Dhjetë paqeruajtës të Egjiptit plagosën në Republikën e Afrikës Qendrore

Dhjetë paqeruajtës egjiptianë të paarmatosur nga Misioni i Stabilizimit i OKB-së në Republikën e Afrikës Qendrore (MINUSCA) u qëlluan dhe u plagosën.

Sipas MINUSCA, helmetat e kaltra ishin pjesë e Njësisë së Policisë Kushtetuese të Egjiptit dhe u qëlluan nga elementë të gardës presidenciale. Dy u plagosën rëndë.

Paqeruajtësit arritën më 1 nëntor në Aeroportin Ndërkombëtar M’Poko, si pjesë e rotacionit periodik dhe dislokimit të trupave në vend dhe po shkonin në bazën e tyre, kur u vunë nën zjarr të fortë nga garda presidenciale, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga misioni.

Sipas MINUSCA, kjo ndodhi “pa asnjë paralajmërim ose përgjigje paraprake, edhe pse ata ishin të paarmatosur”. Misioni shtoi se “dënon fuqishëm atë që duket të jetë një sulm i qëllimshëm dhe i pajustifikueshëm”.

Në përpjekjen e tij për t’u tërhequr nga zona, e vendosur rreth 120 metra nga rezidenca presidenciale, autobusi i Njësisë së Policisë Kushtetuese të Egjiptit, goditi aksidentalisht dhe vrau një kalimtare grua, thuhet në deklaratë.

Misioni tha se shpreh keqardhje për ngjarjet që çuan në aksident dhe i ofroi ngushëllime familjes së viktimës, gjatë një takimi me anëtarët e familjes më vonë gjatë ditës.

Udhëheqja e MINUSCA-s dhe qeveria e CAR, hapën menjëherë një hetim për incidentin vdekjeprurës, duke përfshirë ekzaminimin e ngjarjes në përputhje me detyrimet ligjore të përcaktuara në Marrëveshjen e Statusit të Forcave.

MINUSCA u krijua nga Këshilli i Sigurimit në vitin 2014, për të ofruar siguri, humanitare, të drejtat e njeriut dhe mbështetje politike për vendin, pas viteve të trazirave civile. Rreth 157 paqeruajtës kanë humbur jetën në krye të detyrës.

Në vitin 2013, CAR u përfshi nga dhuna ndërkomunale e udhëhequr nga milicia kryesisht e krishterë anti-balaka dhe një koalicion kryesisht mysliman, i njohur si Seleka.

Muajin e kaluar, një armëpushim i njëanshëm u shpall nga presidenti, Faustin Archange Touadera dhe megjithëse pjesa më e madhe e vendit mbetet nën kontrollin e grupeve të armatosura, hapa pozitivë po ndërmerren për të forcuar demokracinë dhe stabilitetin, sipas kreut të MINUSCA, Mankeur Ndiaye, duke informuar Këshillin e Sigurimit.