Bananet na ndihmojnë të qëndrojmë në formë dhe të shëndetshëm.


Ato përmbajnë një përzierje ideale të karbohidrateve dhe mineraleve (si kaliumi dhe magnezi).

Sidoqoftë, ato shpesh përfundojnë në plehra – sapo shfaqen njollat e para kafe. Sipas një studimi japonez, ky është një gabim i madh.

Njollat nuk do të thotë se bananet janë të këqija – përkundrazi: bananet e pjekura prodhojnë substanca që mund të parandalojnë edhe kancerin!

Nëntë arsye të tjera për të treguar pse nuk duhet t’i hidhni bananet me njolla…

1. Parandalon urthin

Bananet e pjekura veprojnë si një antiacid i butë. Ato neutralizojnë acidet dhe relaksojnë “aparatin e tretjes”. Një banane pas një vakti të pasur mund të parandalojë problemet në zonën e gojës dhe fytit – si urthi.

2. Parandalon kapsllëkun

Bananet gjithashtu mund të ndihmojnë me kapsllëkun, sepse ato përmbajnë substanca balast që inkurajojnë lëvizjet e rregullta të zorrëve.

3. Ndihmojnë në parandalimin e kancerit

Një studim i një grupi universitetesh japoneze zbuloi se bananet aktivizojnë qelizat tona mbrojtëse – më saktë, neutrofilet dhe makrofagët. Ata janë përgjegjës për krijimin e faktorit të nekrozës së tumorit – i cili është i nevojshëm për të luftuar kancerin. Për të arritur këtë efekt është e rëndësishme që bananet të kenë shumë njolla kafe në lëkurë, pra të jenë shumë të pjekura. Sa më e errët të jetë, aq më e lartë është vlera alkaline – e cila është përgjegjëse për aktivizimin e funksioneve të qelizave të bardha të gjakut.

4. Përmirësojnë humorin dhe kujdesen për gjumë të mirë

Bananet me njolla përmbajnë sasi më të vogla të një aminoacidi të quajtur triptofan, i cili e përmirëson disponimin dhe gjumin. Përveç kësaj, bananet përmbajnë vitaminë B dhe minerale antistres magnez dhe kalium – të cilët janë përgjegjës për nerva të fortë.

5. Ul tensionin e gjakut

Pacientët me tension të lartë duhet të kriposin ushqimin sa më pak të jetë e mundur, sepse kripa rrit presionin e gjakut. Në vend të kësaj, ata duhet të hanë ushqime të pasura me kalium – si bananet – për të ulur presionin e gjakut. Diabetikët nuk duhet të hanë shumë shpesh banane të pjekura, sepse ato kanë një përmbajtje të lartë sheqeri.

6. Zbut dhimbjet menstruale

Kaliumi nga bananet ndihmon në spazma gjatë menstruacioneve. Përveç kësaj, bananet janë të pasura me vitaminë B6 – e cila redukton fryrjen dhe mbajtjen e lëngjeve.

7. Na japin energji

Bananet përmbajnë niseshte vegjetale – e cila na jep shpejt energji. Qëndrueshmëria fizike inkurajohet nga karbohidratet glicemike, mineralet dhe vitaminat nga bananet. Gjithashtu, kaliumi mbron nga ngërçet e muskujve. Magnezi i bananes ndikon në funksionin e trurit, lehtëson mësimin dhe përmirëson përqendrimin.

8. Ndihmojnë me mungesën e hekurit

Hekuri është një nga komponentët e qelizave tona të kuqe të gjakut që janë përgjegjës për rrjedhjen e lëndëve ushqyese dhe oksigjenit në trup. Bananet me njolla kafe janë të pasura me hekur dhe janë të mira kundër anemisë.

9. Qetësojnë stomakun

Njerëzit që vuajnë nga problemet e stomakut shpesh nuk u lejohet të hanë erëza të rënda ose fruta të caktuara. Shkak për këtë është acarimi i stomakut që ndodh pas konsumimit të atij ushqimi. Megjithatë, bananet e pjekura mund të hahen – sepse ato kanë një strukturë të butë dhe të butë. Nëse dëshironi, mund të bëni vetë një pure bananeje – do të funksionojë në mukozën e stomakut dhe të zorrëve dhe kundër acidit të tepërt.