Drejtuesit e Tesla-s thonë se janë bllokuar makinat e tyre pasi një ndërprerje të një aplikacioni të prodhuesit të makinave.


Dhjetëra pronarë postuan në rrjetet sociale se kishin marrë një mesazh në aplikacionin celular që po i pengonte ata të lidheshin me automjetet e tyre.

Shefi ekzekutiv i Teslas, Elon Musk, iu përgjigj personalisht një ankese të një shoferi në Korenë e Jugut, duke thënë në Tëitter: “Po e shikoj”.

Musk më vonë tha se aplikacioni do të kthehej në internet, transmeton rtv21.tv.

Aplikacioni Tesla përdoret si çelës nga drejtuesit për të zhbllokuar dhe ndezur makinat e tyre.

Pronarët postuan një mori ankesash në internet për të mos qenë në gjendje të përdorin automjetet e tyre.

Rreth 500 përdorues raportuan një gabim në aplikacion të premten, sipas sajtit të gjurmimit të ndërprerjeve DownDetector. Pesë orë më vonë, pati pak më shumë se 60 raportime për një gabim.