Arrihet mirëkuptimi, SHBA dhe Kina zotohen se do të punojnë së bashku për klimën

Në një konferencë të papritur për shtyp, dy superfuqitë premtuan që të bashkëpunojnë më shumë dhe shpresojnë në suksesin e Konferencës së Klimës që po mbahet në Glasgou.


Kina dhe SHBA njoftuan një plan të papritur për të punuar së bashku në uljen e emetimeve të gazeve serrë në dekadën e ardhshme vendimtare, në një nxitje të fortë për samitin e Cop26 që po mbahet në Glasgou. Kjo vjen pas një jave ku dy superfuqitë botërore shkëmbyen ofendime ndaj njëra-tjetrës.

Dy emetuesit më të mëdhenj në botë kishin shkëmbyer fyerje për javën e parë të konferencës, por të mërkurën në mbrëmje zbuluan një deklaratë të përbashkët që do të shihte dy ekonomitë më të mëdha në botë të bashkëpunonin ngushtë për reduktimet e emetimeve. Shkencëtarët thonë se do të nevojiteshin në 10 vitet e ardhshme për të qëndruar brenda qëllimit që është 1.5C.

Kthimi i jashtëzakonshëm erdhi si një surprizë për mikpritësit e Mbretërisë së Bashkuar dhe do të dërgojë një sinjal të fortë për mbi 190 vendet e tjera në bisedime. Kina dhe SHBA do të punojnë së bashku në disa fusha specifike kryesore, të tilla si ulja e metanit – një gaz i fuqishëm serrë – dhe emetimet nga transporti, energjia dhe industria.

“Të dyja palët pranojnë se ka një hendek midis përpjekjeve aktuale dhe qëllimeve të marrëveshjes së Parisit, kështu që ne do të forcojmë së bashku përpjekjet tona dhe bashkëpunimin në Paris për të përshpejtuar një tranzicion të gjelbër dhe me karbon të ulët,” tha Xie Zhenhua, kreu i delegacionit të Kinës. “Ndryshimi i klimës po bëhet një sfidë gjithnjë e më urgjente. Shpresojmë që kjo deklaratë e përbashkët të ndihmojë për të arritur sukses në Cop26”, transmeton Gazeta Express.

John Kerry tha: “Dy ekonomitë më të mëdha në botë kanë rënë dakord të punojnë së bashku për emetimet në këtë dekadë vendimtare.

“Ky është një udhërrëfyes për vendet tona dhe bashkëpunimin e ardhshëm. Kina dhe SHBA nuk kanë mungesë të dallimeve. Por bashkëpunimi është e vetmja mënyrë për ta realizuar këtë punë. Kjo ka të bëjë me shkencën, me fizikën.”

Ai tha gjatë konferencës: “Kjo deklaratë është një hap mbi të cilin ne mund të ndërtojmë për të mbyllur hendekun [midis reduktimeve të emetimeve të përcaktuara deri më tani dhe atyre të nevojshme]. Çdo hap ka rëndësi. Ne kemi një rrugë të gjatë përpara.”

Kerry e krahasoi bashkëpunimin me Kinën me marrëveshjet e SHBA-së për reduktimin e arsenaleve të armëve bërthamore në Luftën e Ftohtë. “Ju duhet të shikoni përtej dallimeve ndonjëherë për të gjetur një rrugë përpara.”, tha ai, shkruan The Guardian.