Allegri dhe mallkimi pas Ronaldos

Teoria e parë: Ronaldo ishte një blerje e gabuar, ai nuk ishte funksional për projektin e Juventusit dhe rezultatet e vërtetojnë këtë, është e vërtetë që ai shënoi shumë por bllokoi të tjerit dhe për këtë arsye nuk i lejoi të tjerët të shënonin.


Teoria e dytë (ose anasjelltas) : Ronaldo ka shënuar 101 gola në 134 ndeshje të Juventusit, edhe duke marrë parasysh dhe vënë në pikëpyetje forcën dhe rëndësinë e një sulmuesi me këto shifra nuk ka kuptim, raporton Tutto Sport.

Shifrat tregojnë se para ardhjes së CR7 Juventus në tërësi shënonte më shumë gola sezonalë sesa ato të arritura mesatarisht në periudhën trevjeçare të Ronaldos.

Ky i fundit nënvizon mungesën e golit të Juventusit aktual dhe konkretisht të sulmuesve (Paulo Dybala, Alvaro Morata, Moise Kean, Kaio Jorge) duke mos vazhduar trashëgiminë e portugezit.

Çështja, megjithatë, është se deri më tani është e pamundur të bëhen krahasime reale mes dy sulmeve, duke qenë se këtë sezon nuk ka ndodhur kurrë që Allegri të mund të zgjidhte realisht se me kë do të luante.

Katër sulmuesit, të gjithë bashkë, nuk i ka pasur kurrë. Kaio Jorge mori informacion kur ai praktikisht kishte ende valixhet e tij për të shpaketuar. Pak a shumë në të njëjtën kohë, Dybala pësoi të parin nga tre dëmtimet (i fundit, pa surpriza, nuk përbën shqetësim). Vetë Morata pësoi lodhje dhe më pas një dëmtim të muskujve në shtator dhe tetor. Dhe Kean është ndaluar për një problem muskulor që nga 23 tetori.

Me pak fjalë, Juve po luan pa Ronaldon por edhe pa të tjerët.