Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 1.483, ndërsa janë regjistruar 172 raste të reja me coronavirus.


Në Shkup – 107, Ohër – 11, Manastir – 8, Kavadar dhe Shtip nga 6, Veles dhe Strugë nga 5, Strumicë – 4, Sveti Nikollë dhe Kratovë nga 3, Prilep, Kriva Pallanka, Dellçevë dhe Probishtip nga 2, Kumanovë, Koçan, Negotinë, Resnje, Bogdanci dhe Demir Kapi nga 1.

Instituti për Shëndet Publik sot ka regjistruar 381 pacientë të shëruar nga coronavirusi.

Në 24 orët e kaluara janë regjistruar nëntë viktima nga coronavirusi. 4 persona të vdekur nga Shkupi (61, 71, 72 dhe 75) dhe një i vdekur nga Manastiri (65), Berova (63), Struga (85), Strumica (65) dhe Kamenica e Maqedonisë (76).

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostifikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 209.449, numri i të shëruarve është 193.781, numri i të vdekurve është 7.337, ndërsa numri i rasteve aktive është 8.331.