Udhëheqësit evropianë organizuan dy takime midis presidentit të Bullgarisë Rumen Radev dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev brenda pak orësh në Brdo, të mërkurën, ka njoftuar presidenca bullgare.


Radev u ftua të marrë pjesë në takimin e parë të përbashkët me Zaevin në orën 7:30 të mëngjesit me Komisionerin Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Oliver Varhelyi dhe Kryeministrin Slloven Janez Janša.

Në orën 9 të mëngjesit, Radev u ftua nga kancelarja gjermane Angela Merkel në një takim të përbashkët me presidentin francez Emmanuel Macron dhe përsëri me Zaevin.

Kjo është pjesë e presionit ndaj Bullgarisë për të hequr veton e saj mbi bisedimet e anëtarësimit të Shkupit. Udhëheqësit evropianë janë të vetëdijshëm se nuk ka asnjë mënyrë për të ndryshuar qëndrimin e Sofjes para zgjedhjeve të 14 nëntorit. Takimet e tyre mund të interpretohen si inkurajim i Radev për të ndihmuar në proces pas formimit të mundshëm të një qeverie të qëndrueshme në Bullgari në fund të nëntorit.

Siç pritej, Bullgaria ka njoftuar se nuk mund të pritet një përparim në Brdo, transmeton gazeta shqip.

“Nuk ka asnjë arsye për të ndryshuar qëndrimin e Bullgarisë ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut (QRM), pavarësisht presionit serioz që vendi ynë do t’i nënshtrohet nga partnerët e tij evropianë në samitin BE-Ballkani Perëndimor,” tha nënpresidentja bullgare Iliana Iotova.

Ajo shpjegoi se qëndrimi bullgar ka për qëllim respektimin e të drejtave të qytetarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut me identitet bullgar.

“Rezultatet e regjistrimit të popullsisë në Maqedoni, i cili po zhvillohet në RCM, do të jenë shumë të rëndësishme. Shumë sinjale alarmante po na vijnë. Shkatërrimi i pllakave përkujtimore ka filluar përsëri”, tha Zëvendëspresidentja.

Qeveritë kujdestare të Radev kanë mbajtur linjën e tërhequr nga qeveria GERB në bisedimet me Maqedoninë e Veriut. Sofja dëshiron të respektojë të drejtat e njerëzve me shtetësi bullgare në Maqedoninë e Veriut.