Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Vlorë ku babë e bir janë plagosur rëndë pas përplasjes me disa “hajdutë”.


Policia zyrtarisht bën me dije se babë e bir, F. D., 31 vjeç, dhe V. D., 60 vjeç janë përleshur me disa persona, të cilët dyshohet se kishin shkuar për të vjedhur.

Të dy kanë përfunduar të lënduar me mjet prerës, dyshohet thikë, dhe i janë drejtuar spitalit.

Por gjatë kontrollit në banesën e tyre, mësohet se shtetasit, babë e bir kishin kultivuar hashash, gjë e cila mund të jetë dhe shkaku I përplasjes mes tyre dhe hajdutëve.

NJOFTIMI I POLICISË:

Më datë 09.10.2021, rreth orës 04:55, në spitalin e Vlorës, kanë shkuar të dëmtuar, dyshohet me mjete prerëse, shtetasit F. D., 31 vjeç, dhe V. D., 60 vjeç, (babë e bir), të dy banues në fshatin Mavrovë, Selenicë, të cilët ndodhet nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën.

Nga veprimet e para hetimore, rezulton se janë konfliktuar me tre persona ende të paidentifikuar, të cilët dyshohet se kishin shkuar për të vjedhur, dhe në afërsi të stanit janë diktuar nga babai dhe djali, të cilët kanë hasur në rezistencën e tyre, ku si pasojë dhe janë dëmtuar.

Nga shërbimet policore gjatë kontrollit dhe krehjes së zonës, janë konstuar të kultivuara 180 bimë narkotike, të cilat janë asgjesuar me anë të djegies. Dyshohet se bimët narkotike janë kultivuar nga shtetasit F. D dhe V. D, të cilëve gjatë kontrollit të banesës ju janë gjetur dhe sekuestruar 2 armë zjarri (automatik dhe pushkë).

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë vijon punën për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, sigurimin e çdo prove që do ti shërbejnë zbardhjes së ngjarjes. /albeu.com/