Lajmi se konsorciumi saudit PIF i udhëhequr nga Princi Mohammed bin Salman ka blerë Newcastle bëri jehonë të madhe në të gjithë botën dhe të gjithë po pyesin nëse “Magpies” do të bëhen një super ekip brenda natës.


Sigurisht, për shkak të fair -play financiar (FFP), është e pamundur të sjellësh të gjithë lojtarët më të mirë në botë në klub brenda natës, por Newcastle ka para të mjaftueshme për të mbijetuar këtë sezon.

Domethënë, Salman mund të shpenzojë gati 200 milionë paund në janar pa shkelur rregullat e FFP.

Edhe pse tifozët e Neëcastle shpesh e kanë kritikuar ish-pronarin, Mike Ashley është siguruar që Magpies të mos tejkalojnë humbjet prej 105 milionë £ gjatë tre viteve të fundit, siç lejohet nga FFP.

Për më tepër, klubi fitoi 38 milionë £ në transferime dhe investoi 50 milionë paund në akademi dhe programe për Newcastle.

Kështu, Newcastle mund të shpenzojë në janar një shumë prej 188 milionë paundësh (221 milionë euro).

Portieri i PSG Keylor Navas përflitet si përforcimi i parë i pronarëve të rinj të Neëcastle, dhe nuk ka dyshim se disa futbollistë të tjerë cilësor do të mbërrijnë në “St. James ‘Park”.

Newcastle është në një situatë jo fort të mirë, me vetëm tre pikë të grumbulluara në shtatë ndeshje të Premier League, dhe më keq se ta është vetëm Norëich me një pikë të fituar.