François Pinault , pronar miliarder i Rennes Francez, provoi me çdo kusht nënshkrimin e meksikanit nga Ajax, Edson Alvarez. Fakti është se për këtë, duke menduar se strategjia do të ishte e suksesshme, ai përdori gruan e tij, aktoren e njohur amerikane me origjinë meksikane Salma Hayek , si karrem për të bindur Álvarez.

Këtë e ka pranuar në ‘De Telegraaf’ vetë mesfushori, i cili më në fund zgjodhi të rinovojë te Ajax. “Po, është e vërtetë. Ajo më thirri si një bashkatdhetar i njohur meksikan dhe u përpoq të më bindte të vija në Francë. Kjo më befasoi dhe më lajkatoi, por zgjedhja ime për Ajax-in ishte e sigurt dhe ia shpjegova.” Ai thotë se është e vështirë t’i rezistosh thirrjes. “Po, por në fund nuk kisha dyshime,” thotë Alvarez në lidhje me vendimin e tij për të qëndruar më gjatë në Amsterdam. “Unë dua të luaj në Ligën e Kampionëve kundër ekipeve shumë të mëdha. Kam ende shumë për të dëshmuar.”

Edson Álvarez, po, nuk kursehet në lëvdata për Hayek. “Ajo është një aktore shumë e madhe dhe e famshme në të gjithë botën për filmat e saj të Hollivudit, një yll. Unë e mbaj shumë lart. Ajo është një shembull sepse luftoi si meksikane për të arritur këtu ku është sot.”