Një tërmet i fortë me magnitudë 6.2 goditi Tajvanin verilindor rreth orës 13:11 të së dielës, 24 tetor.

Banorët e qarkut Yilan dëshmuan lëkundjet për rreth 30 sekonda, raportoi Xinhua, përcjell Telegrafi.

 

Sipas raporteve fillestare, nuk raportohet për humbje jetësh apo dëme të mëdha nga rajoni i goditur nga tërmeti.

Megjithatë, numrat vijnë nga një raport paraprak dhe një vazhdim do të publikohet së shpejti nga autoritetet tajvaneze.

 

Sidoqoftë, pas tërmetit, disa banorë kanë postuar video në rrjetet sociale që tregojnë intensitetin e tërmetit me magnitudë 6.2 ballë.