Pekini nisi një sagë kërcnimesh kundër Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tyre teksa 56 avionë luftarakë kinezë kaluan të hënën në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit.


Gazeta shtetërore kineze The Global Times tha se atmosfera paqësore në ishull ishte zhdukur plotësisht dhe se presioni nga Perëndimi kishte rezultuar në një ndjenjë urgjence që lufta mund të fillonte në çdo kohë. Tensionet midis Taipei dhe Pekinit arritën një nivel të ri dje kur udhëheqësit e tij i kërkuan Kinës të ndalonte veprimet provokative të papërgjegjshme kundrejt tyre.

Ministria e mbrojtjes e Tajvanit kërkoi avionë për të dhënë paralajmërime pasi 36 avionë luftarakë, 12 bomba me aftësi bërthamore H-6 dhe katër avionë të tjerë hynë në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore jugperëndimore (ADIZ). Katër avionë luftëtarë të tjerë hynë në zonë gjatë natës, duke e çuar totalin në 56 avionë sipas ministrisë.

Departamenti Amerikan i Shtetit e akuzoi Kinën për kryerjen e aktiviteteve provokuese ushtarake që minojnë paqen dhe stabilitetin rajonal, duke shtuar se angazhimi i tyre ndaj Tajvanit ishte i fortë. Kina u përgjigj në një pjesë të të Global Times, duke thënë se shfaqja e saj dje ishte një paralajmërim për Partinë Progresive Demokratike (DPP), të cilën ajo e akuzoi se po përpiqej të kishte sukses nga brenda vendit.

“Marrëveshja strategjike midis Shteteve të Bashkuara dhe Japonisë dhe autoriteteve DPP po bëhet më e guximshme dhe situata përtej Ngushticave të Tajvanit ka humbur pothuajse çdo hapësirë ​​për të manovruar në këmbë, duke krijuar një ndjenjë urgjence që lufta mund të nxitet në çdo kohë“, tha ajo.