Për skudrën angleze Newcastle është hapur një epokë e re duke u bërë klubi më i pasur në botë.


Skuadra tashmë do të jetë në pronësi të Princit Mohammed bin Salman i cili zotëron pjesën më të madhe të aksioneve të Newcastle.

Transferimi do të përfundojë zyrtarisht pas miratimit në Premier League.

Amanda Staveley biondja simpatike do të ketë kontroll dhe mbikëqyrje të plotë të ekipit.

Duke folur për Sky Sport Stevley u shpreh:

”Newcastle meriton të jetë në krye të Premier League. Ne duam të arrijmë atje. Do të duhet kohë, por ne do të kemi sukses. Ne jemi krenarë që jemi pjesë e Premier League. Champion është një kampionat tepër konkurrues që ne e duam. Futbolli i Premier League është më i miri në botë, Newcastle është ekipi më i mirë në botë.”

Sidoqoftë, ajo theksoi se një proces i tillë do të kërkonte kohë dhe rekomandoi durim:

“Ne duam të fitojmë tituj padyshim. Për të qenë në krye të Premier League dhe Evropës. Por për të fituar tituj do të thotë që duhet të jemi të durueshëm. Ne të gjithë duam që ata të punojnë me ne dhe të ndërtojnë ekipin sipas nevojës ” .

Amanda Staveley një luftëtare e lindur

Amanda Staveley është një grua që thyen stereotipet sociale dhe seksizmin zvarritës falë këmbënguljes, inteligjencës dhe punës së palodhur.

Më 11 prill 1973 në Ripon, një lagje e Anglisë në North Yorkshire, lindja e diellit do të shihet nga vajza e bukur e Robert Stewley, një pronar toke që themeloi parkun Lightwater Valley dhe Lynn, një model dhe kampion i kuajve.

Amanda e vogël kishte arritur të trashëgonte kombinimin e përsosur të gjeneve.

Intelekti sipërmarrës dhe bukuria e pakrahasueshme e bënë atë të jetë një luftëtare e lindur.

Vitet e para të jetës së saj kishin një ‘aromë të fortë’ sportive, pasi ajo kishte një dashuri të madhe për kalërimin.

Në moshën 14 vjeç, ajo madje bëri 100 metra në një kohë prej 12.6 sekondash, megjithatë, një dëmtim serioz në tendinën e Akilit, “preu” papritmas të gjitha ëndrrat e saj për të ndjekur një karrierë në sport.

Ajo gjithashtu ishte e preferuara e gjyshit të saj Ralph Rapper, një biznesmen i cili arriti të krijojë një biznes të tërë falë një zinxhiri dyqanesh bastesh, me të ardhura ditore prej 10,000 stërlina.

Në moshën 16 vjeçare ajo u pranua në Universitetin e Kembrixhit , ku studioi gjuhë moderne, por fati nuk e la të buzëqeshë për shumë kohë.

Babai i saj pësoi një atak në zemër, ndërsa nëna e saj u godit nga sëmundja Huntington, një sëmundje kronike neurodegjenerative e trurit që shkatërron qelizat e trurit me kalimin e kohës.

“Si fëmijë kam ndjekur shkollën private të vajzave “Queens Margaret “në Nju Jork dhe kështu të shkosh në një universitet ku ndiqja mësim mes burrave ishte diçka shumë e vështirë për mua dhe e vështirë për tu menaxhuar,” do të rrëfejë ajo në një intervistë.

Gjatë studimeve të saj, ajo gjithashtu punoi si modele për të shtuar të ardhurat e saj, por përsëri një pengesë e detyroi atë të linte diplomën, pasi pas vdekjes së gjyshit të saj ajo pësoi një krizë të rëndë nervore dhe u shtrua në spital.

Ngritja si një yll biznesi

Në 1996, në moshën vetëm 22 vjeç, aja mori hua për të blerë restorantin Stocks në Botisham, një zonë midis Kembrixhit dhe Newmarket.

Përmes kësaj lëvizjeje ajo çoi në një domino fitimesh, pasi ra në kontakt me anëtarët e komunitetit të garave në Newmarket dhe në veçanti me njerëzit nga stallat e Godolphin Racing, në pronësi të familjes mbretërore Al Maktoum nga Abu Dhabi, si dhe drejtues nga Ndërmarrjet e Teknologjisë së Lartë të Kembrixhit.

Përfshirja e saj në tregun e aksioneve, siguruan milionin e saj të parë në moshën 25 vjeçare.

Ajo përdori lidhjet e saj dhe filloi të punojë me princat e Emirateve dhe biznesmenët e Dubait , duke arritur kulmin në vitin 2000, në moshën 27 vjeç, duke fituar titullin “Gruaja Sipërmarrëse e Vitit” .

Këta njohje i dhanë marrëveshjen më të madhe të jetës së saj, në fund të vitit 2008, pasi ajo ndërmjetësoi për investimin e fondeve arabe në Barclays Britanike , duke “kursyer” bankën britanike.

Në 2005 ajo themeloi PCP Capital Partners me bazë në Dubai dhe në një kohë të shkurtër kishte një klientelë të zgjedhur nga Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Fundi i lavdishëm i marrëdhënies së saj me Princin Andrew

Amanda Staveley ishte tani një forcë e qëndrueshme e tregut, por edhe një figurë e njohur në shtypin britanik.

Në 2003 pas dy vitesh lidhje me Princin Andrew , djali i Mbretëreshës Elizabeth dhe vëllai i Princit Charles, të gjithë ishin përgatitur për ngjarjen e madhe të dasmës mbretërore.

Sidoqoftë, ajo kishte plane të ndryshme, duke refuzuar ftohtë propozimin madhështor për t’u bërë me gjak blu.

“Andrew është një njeri i mrekullueshëm. Por nëse do të martohesha me të, do të më duhej të sakrifikoja pavarësinë time ” , do të rrëfejë ajo pa frikë.

Dasma e ëndrrave me Mehrdad Ghodoussi

Ajo vetë kishte deklaruar në mënyrë strikte se: ” Puna dhe romanca nuk shkojnë së bashku. Kushdo që martohet me mua do të jetë hero’.

Ajo gjeti një hero të saj dhe ishte biznesmeni iranian Mehrdad Ghodoussi, i cili i bëri asaj një propozim romantik martese në ditën e Shën Valentinit me pamje nga perëndimi i diellit në Dubai, duke i dhënë asaj një unazë gjigante me tre diamante.

Ata i thanë njëri tjetrit po në “West Wycombe Park” në Buckinghamshire në një ceremoni luksoze, ndërsa veshja e saj e nusërisë u nënshkrua nga Sarah Burton, stilistja dhe e Kate Middleton, i cili kushtoi dhjetëra mijëra dollarë.

”Zonja e Hekurt” e futbollit modern anglez

Sot në moshën 48 -vjeçare ‘Zonja e hekurt” nuk ngurroi të zbulonte betejën e saj me sëmundjen e Huntingtonit , të cilën fatkeqësisht e trashëgoi nga e ëma.

Në fazat e hershme, kjo sëmundje mund të jetë e vështirë për t’u diagnostikuar, veçanërisht nëse historia familjare nuk dihet.

Me kalimin e kohës, megjithatë, këto probleme përkeqësohen me rritjen e lëvizjeve të pavullnetshme, ndryshimet në të menduarit, të kuptuarit, të mësuarit dhe kujtesën, si dhe ndryshimet mendore, emocionale dhe të sjelljes.

“Stresi shkakton shfaqjen e sëmundjes dhe sëmundja është fatale. Unë kam burrin tepër të durueshëm dhe të dashur. Nuk doja të martohesha kur zbulova se vuaja nga kjo sëmundje, por e sfidova atë, duke kërkuar kujdesin më të mirë mjekësor në dispozicion,” tha ajo në një intervistë për Daily Mail .

Amanda Staveley tani konsiderohet biznesmenja më e suksesshëm në Lindjen e Mesme, pasi ka fituar më shumë se një miliard dollarë.

“Zonja e Hekurt” e futbollit modern anglez punon orë të pafundme, në fakt ajo është aq punëtore, saqë gati sa nuk lindi Aleksin e vogël në një dhomë ku mori pjesë në një takim shumë të rëndësishëm.

Që nga momenti që lindi djalin e saj Aleksandrin, ajo kalon shumë kohë në Londër, ku ka një shtëpi trekatëshe, në zonën luksoze Park Lane.

Ajo pi vetëm shampanjë, ka një avion personal dhe një anija 50 metra të gjatë, ndërsa vishet pothuajse ekskluzivisht me rroba Chanel , të cilat dizenjoheshin nga shoku i saj i ndjerë personal, Karl Langerfeld.