Ka dëshmi të shumta që limonada e shafranit të Indisë dhe piperit përmirëson gjendjen shpirtërore dhe lufton depresionin.

Përbërësit e nevojshëm për këtë pije me katër gota janë si më poshtë: 4 gota ujë të ftohtë, 2 lugë çaji pluhur shafran i Indisë, 4 lugë çaji shurup panje ose mjaltë, 1 limon ose gëlqere, 1 portokall dhe një majë piper të zi.

Vendosni të gjithë përbërësit në një kavanoz qelqi dhe përzieni mirë. Pini të freskët sepse lëngu nuk duhet të qëndrojë më shumë se një ditë, dhe rekomandohet ta mbani në frigorifer.

Një gotë me këtë lëng në ditë është e mjaftueshme për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, për të forcuar imunitetin dhe për të pastruar trupin tuaj. Gjithashtu, lëngu rekomandohet për ata që duan të humbin peshë, sepse shkrin kilogramët duke përshpejtuar metabolizmin.