Shëndeti i ish-presidentit amerikan Bill Clinton po përmirësohet, por ai do të qëndrojë në një spital për të paktën një natë tjetër për të marrë antibiotikë intravenozë nga një infeksion urologjik që u përhap në qarkullimin e tij të gjaku.


Clinton 75 vjeçar, i cili shërbeu si president nga viti 1993 deri më 2001, hyri në qendrën mjekësore të martën në mbrëmje pasi vuajti nga lodhja. Ai foli me Joe Biden të premten.

“Të gjithë treguesit e shëndetit po ecin në drejtimin e duhur, duke përfshirë edhe numrin e qelizave të bardha të gjakut, të cilat u ulën ndjeshëm”, tha zëdhënësi i Clinton, Angel Ureña.

“Gruaja e tij, një ish-sekretare e shtetit dhe kandidatja presidenciale, Hillary Clinton, ishte në spital të enjten dhe të premten dhe të dy lexuan libra dhe biseduan për politikën”, tha Ureña.

Presidenti Biden tha se Clinton ka të ngjarë të shkonte në shtëpi së shpejti, megjithëse nuk ishte e qartë nëse ai do të lirohej të shtunën apo më vonë.

“Ai po largohet së shpejti. Nëse është nesër apo të nesërmen, nuk e di. Ai po bën mirë”, u tha Biden gazetarëve.

Clinton është marrë me problemet e zemrës në të kaluarën, duke përfshirë një operacion të katërfishtë në vitin 2004 dhe një procedurë për të hapur një arterie të bllokuar më 2010, shkruan Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Demokrati shërbeu dy mandate në Shtëpinë e Bardhë, duke mbikëqyrur rritjen e fortë ekonomike ndërsa angazhohej në beteja të rënda politike me republikanët e Kongresit.