Pakti i ri i sigurisë mes SHBA-së Australisë dhe Britanisë së Madhe për t’ju kundërvënë Kinës ka zemëruar Francën dhe Bashkimin Evropian.

Ato ndihen të mënjanuar dhe e shohin këtë veprim si një kthim në epokën e Presidentit Trump. Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian e ka cileson si “thikë pas shpine” dhe e krahasoi Presidentin amerikan Joe Biden me paraardhësin e tij, Donald Trump.

Ndërsa sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki ju kundërpërgjigj akuzave të Francës duke thënë se edhe francezët kanë partneritete me vende të tjera që nuk e përfshijnë SHBA –në.

Franca pritet të humbasë rreth 56 miliardë Euro për shkak të iniciativës së re.

Shtëpia e Bardhë dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken thanë se Franca ishte informuar për vendimin para se ai të shpallej megjithëse nuk saktësohet se kur. Sipas Blinken nuk bëhet fjalë për ndarje rajonale me Evropën lidhur me strategjinë Indo-Paqësore ku ai e quajti Francën një partner të rëndësishëm.

Reagimi nga Brukseli ishte po ashtu i ashpër pasi shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell tha se Evropa nuk ishte informuar kur ai u pyet nga gazetarët lidhur me paktin historik të sigurisë.

Pekini gjithashtu ka kritikuar paktin, duke argumentuar se minon rëndë stabilitetin dhe paqen rajonale.