Sulmuesi i Chelseas, Timo Werner po shihet si pasuesi ideal i Robert Lewandowski tek Bayerni.

Timo Werner do të bëhet një objektiv kryesor për Bayern Munich verën e ardhshme kur gjigantët e Bundesligës kërkojnë të gjejnë një pasardhës afatgjatë të Robert Lewandowskit, raporton Sport1.

Erling Haaland do të ishte zgjedhja e preferuar e tyre në Allianz Arena, por një sulm ndaj Chelsea do të nisë nëse dështojnë tratativat me Borussia Dortmund.

Nën Flick, sulmuesi po lulëzon përsëri në ekipin kombëtar (2 ndeshje, 2 gola), gjersa në Chelsea, ai ka qenë vetëm një rezervist që nga mega transferimi fundit i Romelu Lukakut.

Nëse roli i tij nuk ndryshon, një lamtumirë në 2022 nuk mund të përjashtohet dhe Bayern tani është duke e menduar këtë mundësi.

Kjo mbështetet nga fakti se ai kohët e fundit është këshilluar nga agjencia “Sports360”, të cilën e këshilluan Nagelsmann, Süle dhe Dayot Upamecano. Përveç kësaj, Nagelsmann di nga kohët e zakonshme në Leipzig se si ta përdorë Werner në mënyrë efikase dhe të dy janë në kontakte të rregullta.

Sipas informacioneve të ‘SPORT1’, emri i Wernerit tashmë është diskutuar brenda që nga ardhja e Nagelsmann, pavarësisht se sulmuesi i ‘DFB’ ka një kontratë të gjatë në Londër deri më 2025, duke fituar mbi 15 milion euro.

Nëse Bayern nuk merr Erling Haaland (që mund të supozohet) dhe nuk e zgjat kontratën me Lewandowskin (gjë që është e mundur), atëherë Werner është një kandidat kryesor për sulmin e Bayern.