Ekipi i Thomas Tuchel ka impresionuar gjatë javëve të para të sezonit, por mbetet dëshira për t’u forcuar në pjesën e mbrojtjes.

Kampionët evropianë shënjestruan Kounde, por Sevilla refuzoi ofertën e tyre prej 43 milion funtesh dhe këmbënguli në pagimin e klauzolës e tij të lirimit prej 68 milion funtesh.

Tani, sipas mediave italiane “Calciomercato”, Chelsea do të kalojë fokusin e tij te holandezi De Ligt, klauzola e lirimit të të cilit e vendosur në 103 milion funte bëhet aktive në fund të këtij sezoni.

Juventus do të donte që 22-vjeçari De Ligt të angazhohej për një kontratë të re, pasi kishte investuar 67.8 milion funte plus shtesa për të kur e transferuan atë nga Ajax në 2019.

Sidoqoftë, Chelsea thuhet se do të ishte i interesuar të arrinte një lëvizje për mbrojtësin holandez.

Lëvizja verore e Chelsea për ndërkombëtarin francez Kounde, 22 vjeç, ishte i varur nga largimi i Kurt Zouma nga klubi.

Zouma u bashkua me Ëest Ham në një marrëveshje prej 29.8 milion funte pak para afatit.

Drejtori sportiv i Sevillas, Monchi tha: ‘Ne nuk ishim të kënaqur me ofertën dhe ajo ishte e lidhur me shitjen e një lojtari nga Chelsea. Ishte një tarifë e mirë, por nuk i plotësonte kriteret tona.

Tuchel do të jetë i shqetësuar se Chelsea mund të mbetet pa opsione mbrojtëse nëse bisedimet e kontratës me Antonio Rudiger dhe Andreas Christensen nuk funksionojnë.

Është raportuar se qendërmbrojtësi danez Christensen po mbyll një marrëveshje të re prej 120,000 në javë në Stamford Bridge.

Rudiger, ndërkohë, po kërkon më shumë se 200,000 në javë dhe bisedimet janë ngadalësuar javët e fundit, me Real Madridin dhe PSG-në mes palëve të interesuara nëse gjermani do të jetë në dispozicion për një transferim falas në fund të sezonit.

Chelsea ka pranuar vetëm një gol në Premier Ligë këtë sezon e cila ishte nga penalltia e Mohamed Salah në barazimin 1-1 me Liverpool – dhe kryeson tabelën pas pesë ndeshjeve.