Alexandre Lacazette nuk ka asnjë ofertë për kontratë të re nga Arsenali, pavarësisht se ka hyrë në vitin e fundit të kontratës së tij ekzistuese, kanë thënë burimet për ESPN.

30-vjeçari ka bërë vetëm dy paraqitje zëvendësuese këtë sezon, duke shënuar një herë në fitoren e raundit të dytë të Kupës EFL të muajit të kaluar në West Brom, pasi paraprakisht kontraktoi COVID-19 pak para fillimit të kampanjës.

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta fillimisht tha në prill se e ardhmja e Lacazette do të zgjidhej këtë verë, por burimet kanë treguar se nuk ka diskutime aktive me Arsenalin, me “Gunners” që kanë vendosur të përqëndrojnë burimet e tyre financiare në fusha të tjera të ekipit.

Klubi shpenzoi rreth 150 milion funte në merkaton e verës në gjashtë nënshkrime të reja, përveç sigurimit të zgjatjes së kontratës për lojtarët më të rinj, përfshirë Emile Smith Rowe dhe Kieran Tierney.

Arteta tha të enjten se Lacazette mbetet një pjesë kryesore e planeve të tij pavarësisht pasigurisë mbi të ardhmen e sulmuesit dhe kohën e tij të kufizuar të lojës deri më sot.

“Ai është i përfshirë plotësisht,” tha Arteta. “Ju jepni arsyet pse ai nuk ka luajtur më shumë minuta dhe ai do të kthehet në formën që mund të arrijë. Unë jam i sigurt se ai do të jetë i rëndësishëm në suksesin tonë”, është shprehur menaxheri spanjoll.

Është e paqartë në këtë fazë nëse Arsenali do të bëjë një ofertë të vonshme për ta mbajtur Lacazette në klub, por sulmuesi do të jetë i lirë të flasë me klubet jashtë shtetit direkt nga 1 janari siç qëndrojnë gjërat.

Atletico Madrid ka një interes të gjatë për Lacazette ndërsa Juventus, AC Milan dhe Sevilla gjithashtu raportohet se po monitorojnë situatën.

Të gjashtë nënshkrimet e Arsenalit këtë verë ishin të moshës 23 vjeç ose më të ulët pasi klubi po zhvendos drejt investimit në të rinj pasi përfundoi i teti në dy sezonet e fundit të Premier Ligës.

Lacazette iu bashkua Arsenalit në korrik 2017 për atë që atëherë ishte një rekord klubi 46.5 milionë funte nga Lyon.

Ai ka shënuar 66 gola në 172 paraqitje, përfshirë 17 në 47 ndeshje sezonin e kaluar.