Flamur Ballazhi përmes një postimi në Facebok thotë se dy ditë janë me të lumtura të jetës se tij, dita kur ka dalur UÇK-ja publikisht dhe sot diplomimi im në Universitetin e Illinois në ShBA!

Shkrimi i plotë i Ballazhit:

Faleminderimi i takon Zotit Krijuesi i gjithesise tokes, qiellit, krijuesi i qenies me te mire ne toke njerezimit! Sot nje dite e vecante, nje dite plot diell!

Pas nje rrugetimi te gjate por te sigurt drejt nje te ardhmje dhe suksesi, nje dite e begate por ndjehem i sigurt dhe i privilegjuar se nje dite do te jem aty ku ne menyre meritokratike arrita te jem aty ku jam sot! Diplomimi Universitar dhe pas Universitar ne Shkencat Politike, Marredheniet Nderkombetare, Diplomaci dhe te drejtat e njeriut ne Universitetin Verior te Illinois!

Dy dite me te vecanta qe kam pasur ne jeten time jane sot, dhe betimi I bijeve dhe bijave me te mire kryengritja e UCK duke e mbrojtur vatanin nga pushtuesit shekullor isha shume i ri ne moshe, por shume i zjarrte ne perkrahjen e UCK qe solli Lirine per gjeneratat qe do te vinin pas!

Faliminderoj familjaret e mi qe ishin te zjarrte dhe ishin prezent me mua sot dhe dua te ju them te qendrojne kokelart dhe krenar se do te vine dite me te mira per shqipetaret!Faleminderoj stafin e Universitetit Verior te Illinois, Presidentin z.Lisa Freeman Doktore Profesoret, njekohesisht Prof. Kheang Un dhe Prof. Scot Schraufnagel ne Departamentin e Skencave Politike per motivimin dhe perkrahjen e tyre te pakrahasuar dhe te pazevendesueshme.

Ndjehem i privilegjuar qe jam ne shtetin me te fuqishem ne rruzullin tokesor SHBA qe me japin cdo mundesi te realizoj endrren amerikane dhe zotohem se to te mbroje interesat amerikane dhe njekohesisht edhe ato shqipetare kudo qe te jem!
Vendi 06/06/2021 Dekalb, SHBA